Reklam
  • Reklam
DÜZCE VALİSİ ESNAFA NEDEN SAHİP ÇIKMIYOR?
Reklam

DÜZCE VALİSİ ESNAFA NEDEN SAHİP ÇIKMIYOR?

Bazı illerde valilikler, haksız rekabeti önlemek için zincir marketlerde züccaciye, kırtasiye, hırdavat, giysi, ayakkabı ve beyaz eşya ürünlerinin satışını yasakladı.

03 Mayıs 2021 - 17:02 - Güncelleme: 04 Mayıs 2021 - 01:42

Esnaf temsilcilerinin, sokağa çıkma kısıtlaması uygulaması kapsamında zincir marketlerde gıda dışı ürün satışının haksız rekabete sebep olduğu gerekçesiyle yasaklanması yönündeki talepleri bazı illerde sonuç getirdi.

Antalya, Diyarbakır, Kocaeli, Kütahya, Kayseri, Niğde ve Karaman’da İl Hıfzısıhha Kurulları, kısıtlamanın olduğu dönemde marketlerin; ayakkabı, kırtasiye, züccaciye, hırdavat ve giyecek satışı yapan reyonlarını satışa kapattı. 

Son yıllarda mahalle aralarına kadar yayılan zincir marketlerin sattıkları ürün çeşitliliğini artırmaları ile birlikte küçük esnafın rekabet şansın ortadan kaldırdığına yönelik eleştiriler, pandemi sebebiyle uygulanan kısıtlamalarda iyice pik noktaya ulaşmıştı.

Pandemi döneminde zaten cirosu büyük ölçüde azalan esnafın kapalı olduğu süre boyunca, marketlerin tekstil, züccaciye, hırdavat gibi ürünleri satmasına tepki gösteren esnaf, bağlı bulunduğu odalara yoğun baskı yaparak bu konuda önlem alınmasını istiyordu.

Esnafın ve esnaf temsilcilerinin bu yöndeki girişimi sonuç verdi. Antalya, Diyarbakır, Kayseri, Niğde ve Karaman’da valilikler, 29 Nisan ile 17 Mayıs tarihleri arasında; ayakkabı, kırtasiye, züccaciye, hırdavat ve giyecek satışı yapan reyonlarının satışa kapatılmasını kararlaştırdılar.

DÜZCE'DE ESNAF KORUNMUYOR

Düzce Valiliği'nin esnafı korumak ve haksız rekabeti önlemek amacıyla diğer illerde örneği görülen adımı atmaması eleştirilere neden oldu.

 DESOB Başkanı Mustafa Kayıkçı, "Başvurmadığımız  makam  kalmadı  sonuç yine aynı.  Pazarcılarımız kapalı, ayakkabıcı, kırtasiye, züccaciye, ev tekstili, nalburiye, elektronik elektirik malzeme satıcıları hepsine yasak, küçük esnafın rızkını holdinglere  yedirmek serbest öyle mi? Bu en büyük  kul hakkı olacaktır. Marketler açık ve herşeyi satıyorlar. Her zamanki gibi Türkiye’nin zenginlerinin işyerleri açık gariban pazarcının, küçük esnafının iş yeri kapalı" şeklinde tepki gösterdi.

Düzceli esnaflar, "Sayın Validen bize sahip çıkmasını bekliyoruz, ama sahip çıkmıyor. Bari diğer illerin valileri örnek alınsın" şeklinde eleştiri yaptılar.

YORUMLAR

  • 0 Yorum
Henüz Yorum Eklenmemiştir.İlk yorum yapan siz olun..
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR x
SAĞLIKÇILAR BAYRAMDA DA MESAİDE
SAĞLIKÇILAR BAYRAMDA DA MESAİDE
HAYATINI 5 ENGELLİ ÇOCUĞUNA ADADI
HAYATINI 5 ENGELLİ ÇOCUĞUNA ADADI