Reklam
Reklam
DÜZCE’DE ORTA GELİRLİYE 2 MİLYON LİRALIK KONUT KREDİSİ

DÜZCE'DE ORTA GELİRLİYE 2 MİLYON LİRALIK KONUT KREDİSİ

05 Ocak 2023 - 10:33

Hükümet, “Orta Gelirliye Konut Projesi” başlattı. Proje kapsamında Yüzde 10 peşinat, 15 yıla kadar vade ile 0,69’dan başlayan oranlarla kredi desteği sağlanacak.
Orta gelirliye yönelik konut kampanyasının ayrıntıları belli oldu. Kampanyanın adı Yeni Konut Finansman Modeliyle Yeni Evim olarak belirlendi.
Proje kapsamında tüm illerde asgari peşinat oranı yüzde 10 olarak belirlendi. Azami 15 sene vade ile sağlanacak finansmanlarda faiz/kar payı oranları 0,69’dan başlayan oranlarla uygulanacak.
Kampanya kapsamında İstanbul 1. bölge, Ankara, İzmir, Bursa, Antalya, Mersin ve Muğla 2. bölge, Düzce’nin de yer aldığı diğer tüm iller 3. bölge olarak belirlendi. Bankalar tarafından sağlanacak finansman  
DÜZCE’DE KREDİ 2 MİLYON LİRA
Kampanyadan yararlanacak kişilerin halihazırda bir konutunun olmaması ve son 1 yıl içinde konut alacağı ilde konut satışı yapmamış olması gerekiyor. 
Program çerçevesinde bankalar ve katılım finans kurumları tarafından sağlanacak finansman tutarları 1. Bölge olan İstanbul’da en çok 5 milyon TL, 2. Bölgedeki illerde en çok 3 milyon TL, Düzce’nin içinde yer aldığı 3. bölgedeki iller için ise en çok 2 milyon TL olarak belirlendi.
HANEHALKI TOPLAM GELİRİ DİKKATE ALINACAK
Programdan yararlanabilmek için hane halkı toplam gelirini dikkate alınacak. Programdan yararlanacak kişilerin halihazırda bir konutunun olmaması ve son 1 yıl içinde konut alacağı ilde konut satışı yapmamış olması gerekmektedir.
İKAMET ŞARTI 
1 ve 2 bölge illerde yaşayanlar için en az 1 yıl ikamet etme şartı aranacak. Düzce’nin yer aldığı 3. bölgedeki illerde ise ikamet şartı aranmayacaktır. Alınan konutlar 5 yıl boyunca satılamayacak.
ASGARİ PEŞİNAT ORANI YÜZDE 10
Tüm bölgelerde asgari peşinat oranı yüzde 10 olarak belirlendi. Azami 15 sene vade ile sağlanacak finansmanlarda faiz/kar payı oranları 0,69’dan başlayan oranlarla uygulanacak. Vatandaşlar ilk üç yılda ödeyecekleri aylık taksit tutarının belirli bir kısmını, kredinin toplam vadesi bitmeden geri ödenmek şartıyla, Hazine ve Maliye Bakanlığı tarafından üstlenilecek.
 HANGİ KONUTLAR?
Yeni Evim Programı kapsamında vatandaşlar 3 farklı aşamadaki konutlar için kredi kullanabilecek.
Krediler, tamamlanmış konutlar,  belirli bir oranda tamamlanmış ve bankaların kredi verme kriterlerine uygun konutlar ile yapımına yeni başlanacak olan konutlar için verilecek.

YORUMLAR

  • 0 Yorum
Henüz Yorum Eklenmemiştir.İlk yorum yapan siz olun..
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR x
TRİBÜNLERİN YIKILMASI DÜZCESPOR’U OLUMSUZ ETKİLİYOR
TRİBÜNLERİN YIKILMASI DÜZCESPOR’U OLUMSUZ ETKİLİYOR
MHP ADAY ADAYI HALİL UZUN İLÇE TEŞKİLATLARINI ZİYARET ETTİ
MHP ADAY ADAYI HALİL UZUN İLÇE TEŞKİLATLARINI ZİYARET ETTİ