DÜZCE’DE GERİLİM BOŞALDI, BÜYÜK DEPREM RİSKİ AZALDI

DÜZCE'DE GERİLİM BOŞALDI, BÜYÜK DEPREM RİSKİ AZALDI

04 Aralık 2022 - 15:10

Bilim Akademisi üyesi ve Jeoloji Uzmanı Prof. Dr. Naci Görür, Düzce’deki son depremlerin ardından gerilimin büyük ölçüde boşaldığını söyledi.

Görür, sosyal medya hesabından yaptığı açıklamada, “Düzce ve çevresinde olan depremlerle gerilim büyük ölçüde boşaldı diye düşünüyorum. Sadece Bolu Dağı Tüneli ile Bolu arasındaki 15-20 km uzunluğundaki kısım kaldı. Bunun da öyle büyük bir deprem oluşturacağını sanmıyorum. Bu kesimde dikkatli olunmasını ve İRAP çalışmalarına ağırlık verilmesini öneriyorum ama bu bölgedeki insanlarımızın çok tedirgin olmaları için de bir sebep görmüyorum. O bölgede daha uzun süre büyük deprem olmayabilir ama “deprem dirençli kentler” oluşturmak için talepkar olmalıyız ve mücadele etmeliyiz” dedi.

Görür, “Yongalık- Gümüşova/Düzce’de 4,1 deprem oldu. 6,0’lık deprem Sarıdere-Gölyaka’daydı. Deprem bu yerleşim alanları arasında KD-GB uzanımlı fay üzerindeydi. Bugünkü deprem Yongalık yakınlarında aynı uzanımlı başka bir fay üzerinde. Dolayısıyla bu depremin artçı olmadığını düşünüyorum” ifadelerini kullandı.

Naci Görür, “Kimi arkadaşlar, Düzce-Gölyaka Depreminden sonra, özellikle Yeşilova’daki sularda ve kuyularda kaynama ve yanmaların olduğunu, bunun olan depremle bir ilgisinin olup olmadığını soruyorlar. Kanaatimce depremle ilgisi var. Fay zonu boyunca olan kuyularda deprem sırasında yeni çatlak ve kırıklar oluşur. Bu kırıklardan da jeotermal nitelikli sıcak sular ve metan gibi gazlar çıkabilir. Metan gazı bataklık gazı olabileceği gibi termojenik de olabilir. Ayrıca deprem sırasında kuyuların suyunun artabileceği gibi kuruması da olasıdır” dedi.

YORUMLAR

  • 0 Yorum
Henüz Yorum Eklenmemiştir.İlk yorum yapan siz olun..
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR x
EMİTT FUARI ERTELENDİ
EMİTT FUARI ERTELENDİ
DEPREM NEDENİYLE TÜM SPOR ORGANİZASYONLARI DURDURULDU
DEPREM NEDENİYLE TÜM SPOR ORGANİZASYONLARI DURDURULDU