DÜZCE’DE 9 SOKAK KÖPEĞİ ZEHİRLENEREK ÖLDÜRÜLDÜ

DÜZCE’DE 9 SOKAK KÖPEĞİ ZEHİRLENEREK ÖLDÜRÜLDÜ

06 Ocak 2023 - 10:47

Düzce’de zehirlenerek öldürüldüğü tahmin edilen 9 köpek Beyköy Beldesi’nde yol kenarlarına ve bir tarlanın içine atıldı. İhbarı alan ve harekete Düzce Hayvanseverler Derneği üyeleri durumu Jandarma HAYDİ ekipleri ile Tarım ve Orman İl Müdürlüğü ekiplerine bildirdi. Yaşanan olayla ilgili olarak sorumluların bulunması için soruşturma başlatıldı.

Beyköy Beldesi Çalılık mevkisinde sokak hayvanlarını besleyen Gülşah Kalyoncu, yine besleme yaptığı sırada bir vatandaşın ihbarı ile köpeklerin öldürülerek yol kenarına atıldığı bilgisini aldı.

Durumu Hayvanları Koruma Derneği’ne bildiren Kalyoncu’nun ihbarı üzerine olay yerine dernek Başkanı Dursun Altuntaş, Jandarma HAYDİ ekipleri ile Tarım ve Orman İl Müdürlüğü ekipleri olay yerine geldiler. Yapılan incelemede 3 köpeğin öldürülerek yol boyuna atıldığı ayrıca 6 köpeğin ise toplu halde bir bahçe içine bırakıldığı tespit edildi. İhbar üzerine olay yerine gelen Tarım ve Orman İl Müdürlüğü’ne bağlı ekipler hayvanlardan numune alarak kesin ölüm sebeplerinin belirlenmesi konusunda çalışma başlatırken,  jandarma HAYDİ ekipleri ise sorumluların bulunması amacıyla savcılık talimatıyla soruşturma başlattı.

Köpekleri beslediği sırada ihbarı alan Gülşah Kalyoncu, üzgün olduklarını dile getirerek “Burası benim köpek beslediğim alan. Burada benim beslediğim 3 köpek var. Onları beslerken köyden bir kişi bana ileride öldürülmüş köpekler var dedi. Ara yola girdiğimde yol boyuna atılmış 3 köpek gördüm. Sonra Hayvanseverler Derneği Başkanı Dursun beye haber verdim. Kendisi geldi. İnceleme yaptığımızda 6 köpek daha gördük. Bizim görebildiğimiz şuan 9 köpek var. Vuruldular sandık ancak muhtemel zehirlenmişler. Diyebilecek hiçbir şey yok. Bunun hayvan severlik ya da sevmemezlikle alakası yok. Bunun insanlıkla alakası var. Bunu yapan insanların evlatları yok mu? Ya da bir sevdikleri yok mu? Nasıl bir vicdan? Öldürdüm, attım, bitti, gitti mi? Bu kadar kolay olamamalı. İlahi adalet var. Bir gün tecelli edecektir” dedi.

Düzce Hayvanları Koruma Derneği Başkanı Dursun Altıntaş ise yasaların tekrar düzenlenmesi gerektiğine dikkat çekerek “Maalesef bu katliamlar ilimizde de ülkemizde de devam ediyor. Mevcut yasalar maalesef hayvanları korumuyor. Yaptırımlar olmayınca sorumlular açığa çıksa bile ceza almıyorlar. İşte Konya’da gördük, serbest bırakıldılar. Bu katliamların önlenmesi lazım.  Bu konuda çözüm önerilerimiz var. Her ilçede kısırlaştırma ve ilk yarım üniteleri kurulmazsa, bunları yaşamaya devam edeceğiz. Tek bir şans kalıyor. Ya böyle öldürüp, katledip tenha yerlere atmak. Ya dağın başına atıyorlar ki o daha riskli. Orada kuduz olma ihtimalleri var. Ya çöplüklere atmak, ya başka bir il, ilçe sınırlarına atmak. Fazla anestezi ile zehirleyip, ya çöplüklere atıyorlar yada böyle tenha yerlere atıyorlar. Toplum sağlığını da tehlikeye atıyorlar. 6 köpek bir yerde. Köpekleri attıkları yerin kenarından su kanalı geçiyor. Vahşet yaşıyoruz. Suç işleyen ceza alsın. Bu kadar net” ifadelerini kullandı.

YORUMLAR

  • 0 Yorum
Henüz Yorum Eklenmemiştir.İlk yorum yapan siz olun..
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR x
AKÇAKOCA TURİZMDE REKOR BEKLİYOR
AKÇAKOCA TURİZMDE REKOR BEKLİYOR
AYŞE KEŞİR BAKANLIK BEKLİYOR
AYŞE KEŞİR BAKANLIK BEKLİYOR