Reklam
  • Reklam
DÜNYA ENGELLİLER GÜNÜ KUTLU OLSUN
Reklam

DÜNYA ENGELLİLER GÜNÜ KUTLU OLSUN

Birleşmiş Milletler, engellilerin topluma kazandırılması ve insan haklarının tam ve eşit ölçüde sağlanması amacıyla 1992 yılında aldığı bir kararla, 3 Aralık gününü 'Uluslararası Engelliler Günü' olarak ilan edildi.

03 Aralık 2020 - 14:16

Birleşmiş Milletler, engellilerin topluma kazandırılması ve insan haklarının tam ve eşit ölçüde sağlanması amacıyla 1992 yılında aldığı bir kararla, 3 Aralık gününü 'Uluslararası Engelliler Günü' olarak ilan edildi. 

Düzce protokolü 3 Aralık Dünya Engelliler Günü dolayısıyla bir mesaj yayımladı.

Düzce Valisi Cevdet Atay

Engelli kardeşlerimizin yaşadıkları sorunlar, sadece kendileri ve ailelerinin değil tüm toplumun ortak sorumlulukla çözmesi gereken sorunlardır. Bu nedenle toplum olarak doğuştan ya da sonradan engelli olan vatandaşlarımızın yaşam kalitelerini artırıp sosyal hayata katılmaları konusunda azami gayret göstermeliyiz.

Hayata dezavantajlı başlayan kardeşlerimizin bütün zorluklara rağmen sporda, kültürde, bilimde, sanatta, eğitimde ve iş dünyasında  ortaya koydukları ulusal ve uluslararası başarılarla gurur duymaktayız. Onların mücadele, azim ve gayretleri hepimiz için ilham kaynağıdır.

Engelli kardeşlerimizin hayatını daha da kolaylaştırmak, umutlarını daima diri tutmak için devletimiz bütün imkânlarını seferber etmektedir. Onları teşvik etmek, sosyal hayata dahil etmek, kalplerdeki ve zihinlerdeki bariyerleri el birliğiyle kaldırmak ise hepimizin vazifesidir. Unutulmamalıdır ki, her insan bir engelli adayıdır .Bu sebeple; engelliler için gerekli olan toplumsal dayanışmanın ve desteğin oluşturulması gerekir. Engellilerin yardım ve ihtiyaçlarına pür dikkat kesilmek, her şeyden önce vicdânî, insânî ve ahlâkî sorumluluğumuzdur.

 Ayrıca  günümüz dünyasında toplumların gelişmişlik ölçütlerinin başında o toplumun engelliler için sağladığı imkanlar gelmektedir.

Dünya Engelliler Günü vesilesiyle engellerin olmadığı bir dünya için hep birlikte daha çok çalışmak temennisiyle tüm engelli vatandaşlarımıza ve ailelerine en içten sevgi ve saygılarımı sunarım.

Düzce Üniversitesi Rektörü Nigar Demircan Çakar

Kapsayıcı, adil ve sürdürülebilir bir kalkınma için engelli bireylerin güçlendirilmesi, toplumsal farkındalığın artırılması ve yaşam standartlarının yükseltilmesi amacıyla 3 Aralık, “Dünya Engelliler Günü” adıyla kutlanmaktadır.

Engelli vatandaşlarımızın, yaşam koşullarını iyileştirmesi, gündelik hayatta karşılaşabilecekleri sorunların giderilmesi, toplumumuzun tüm fertleriyle eşit hak ve özgürlüklere sahip olması ve toplumda aktif roller üstlenmesi için hepimizin önemli sorumlulukları bulunmaktadır.

Türkiye Cumhuriyeti Anayasası’nda belirtilen “sosyal bir hukuk devleti” olmanın gereği olarak Üniversitemiz, engelli vatandaşlarımızın eğitim-öğretim hakkını engelsiz bir şekilde kullanabilmeleri için fiziki alt yapısını oluşturarak, onların sosyal kültürel ihtiyaçlarını karşılamak adına çeşitli etkinlikler düzenlemektedir.

Düzce Üniversitesi olarak, hepimizin birer engelli adayı olduğu bilinciyle, engelli bireylere; hassasiyetle yaklaşılması gerektiğini düşünüyor, engelsiz yaşam alanlarında, toplumla iç içe, sağlıklı, mutlu ve başarılı bir hayat sürdürmelerini temenni ediyoruz.”

DEVA Partisi Düzce Kurucu İl Başkanı Murat Caymaz

“Dünya’daki yaşantımız sırasında birçok zorlukla mücadele ediyoruz. Yaşantımızın bir gerçekliği olarak da engellilik durumu bu zorluklardan biri. Her birimiz bir engelli adayı olarak, fiziksel ya da zihinsel engelli bireylerimizi anlamak adına bu gerçekliği bilerek yaşamalıyız. Bugün engelli bir vatandaşımız sokakta, sorunla karşılaşmadan ilerleyemiyorsa bu gerçekliğin farkına varılmadığının göstergesidir.  Devlet, her bireyine eşit imkanlar sunmalı ancak engelli bireylerine daha fazlasını vermelidir. Bu noktada mecliste, belediyelerde hatta mahallelerde engelli bireylerin istek ve sorunlarına çözüm arayacak, içerisinde engelli bireylerin bulunduğu komisyonlar görevlendirilebilir. Engelli bireylerimize toplumun farklı noktalarında fırsatlar sunmak, görevler vermek onları anlamak adına atacağımız en güzel adımdır. 3 Aralık Dünya Engelliler Günü’nde, engelli bireylerimizin sorunlarının çözüme kavuştuğu bir Türkiye temenni ediyor ve bunun için çalışacağımı bildiriyorum.”

​​​​​​​İyi Parti Düzce il başkanı Yunus Özay Er

"Birleşmiş Milletler, engellilerin topluma kazandırılması ve insan haklarının tam ve eşit ölçüde sağlanması amacıyla 1992 yılında aldığı bir kararla, 3 Aralık gününü 'Uluslararası Engelliler Günü' olarak ilan etmiştir.

 Engellilerin hayata dahil olabilmeleri en önce Devletin görevidir. Türkiye, Engelli İnsan Hakları Sözleşmesini ilk imzalayan ülke olmasına karşın bu sözleşmenin gereklerini tam olarak yerine getirmemektedir.

 Engellilerin eğitim hayatına katılmaları da oldukça güçtür. Engelli nüfusumuzun yarıdan fazlası okur yazar değildir. Çok azı lise ve üniversite eğitimi alabilmektedir. Ülkemizde engelleri  genel ve yerel idareciler, siyasiler ve sivil toplum örgütleri hep birlikte el ele vererek kaldırmalı, engelli vatandaşlarımızın eğitim hakkı tam olarak hayata geçirilmeli  ve sair yaşam standartları da yükseltilmelidir.

3 Aralık Dünya Engelliler Günü’nde, birlikte “Eşit Hayat Hakkı” mücadelesi veren engelli vatandaşlarımızın yanında olduğumuzu bildiriyor ve herkesi bu konuda farkındalığa davet ediyoruz. Engelsiz Düzce diye çıktığımız yolda, kaldırımlara bisiklet yolları yaparak, engelliler için yapılan çizgiler kaldırılmasını da kamuoyunun takdirine bırakıyoruz"dedi.

YORUMLAR

  • 0 Yorum
Henüz Yorum Eklenmemiştir.İlk yorum yapan siz olun..
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR x
KORONADA SON DURUM: 134 VEFAT DAHA
KORONADA SON DURUM: 134 VEFAT DAHA
DÜZCE'DE KORONA AŞISI OLANLARIN SAYISI 6 BİN 363'E YÜKSELDİ
DÜZCE'DE KORONA AŞISI OLANLARIN SAYISI 6 BİN 363'E YÜKSELDİ