• Reklam
DÜ 2018-2019 AKADEMİK YILI TÖRENLE BAŞLADI

DÜ 2018-2019 AKADEMİK YILI TÖRENLE BAŞLADI

Kuruluşunun üzerinden henüz 12 yıl geçmesine rağmen, sadece eğitim-öğretim faaliyetleriyle değil, katma değerli bilimsel çalışmaları ve bölgesel kalkınmaya olan katkılarıyla büyük mesafe kaydeden Düzce Üniversitesi, 2018-2019 Akademik Yılı Açılış Töreni’ni coşkulu bir katılımla gerçekleştirdi.

25 Ekim 2018 - 11:34 - Güncelleme: 25 Ekim 2018 - 12:53

Kuruluşunun üzerinden henüz 12 yıl geçmesine rağmen, sadece eğitim-öğretim faaliyetleriyle değil, katma değerli bilimsel çalışmaları ve bölgesel kalkınmaya olan katkılarıyla büyük mesafe kaydeden Düzce Üniversitesi, 2018-2019 Akademik Yılı Açılış Töreni’ni coşkulu bir katılımla gerçekleştirdi.

Cumhurbaşkanlığı Sosyal Politikalar Kurulu Üyesi ve İstanbul Teknik Üniversitesi Rektör Yardımcısı Prof. Dr. Lütfihak Alpkan’ın “Bilimsel Araştırma Etiği” başlıklı açılış dersi ile katılım sağladığı törene; Düzce Valisi Dr. Zülkif Dağlı, Düzce Belediye Başkanı Dursun Ay, Cumhuriyet Başsavcısı Sedat Çelik, Düzce Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Nigar Demircan Çakar, protokol üyeleri, öğretim üyeleri, öğrenciler ve basın mensupları katıldı.

Programda konuşan Düzce Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Nigar Demircan Çakar, Düzce Üniversitesi’nin 2018-2019 Akademik Yılı Açılış Töreni’nde bir arada olmaktan duyduğu heyecanı dile getirerek, açılış dersi için kıymetli bir bilim adamı kimliği taşıyan, aynı zamanda yönetim bilimleri alanında çok önemli çalışmalar yapmış Prof. Dr. Lütfihak Alpkan’ı ağırlamaktan büyük mutluluk duyduklarını ifade etti.

Bölgeye ve Düzce’ye; bağımlılıkla mücadele, göç sorunu, çocuk istismarının önlenmesi, çevre kirliliği, eğitimde niteliğin artırılması gibi çok farklı konularda da hizmet etmeye devam ettiklerini dillendiren Çakar, “Özellikle İstanbul-Ankara hızlı tren hattının bilimsel, teknik ve ekonomik olarak faydası kanıtlanmış Düzce-Bolu-Gerede güzergahından geçirilmesi konusunda Üniversite olarak inisiyatif üstlendik.” ifadelerini kullandı.

Düzce Üniversitesi’nin yatırımlarından da söz eden Rektör Çakar, birçok fiziksel alanı tamamladıklarını belirterek Kütüphane, Spor Bilimleri Fakültesi ve 50 bin metrekarelik Botanik Bahçesi’nin yapımına başlandığını da sözlerine ekledi.  Girişimcilik ve fikri mülkiyet hakları konusunda önemli mesafeler kat ettiklerine işaret eden Çakar, son iki yılda patent ve faydalı model sayısını üç katına çıkardıklarının altını çizdi.

Düzce Üniversitesi yöneticileri olarak, hayatı okuyan bir gençlik yetiştirmek için çabaladıklarına dikkat çeken Rektör Prof. Dr. Nigar Demircan Çakar, Düzce Üniversitesi’nin her sürecinde kendilerine destek olan herkese teşekkür etti.

Düzce Valisi Dr. Zülkif Dağlı, yaptığı konuşmada, Düzce Üniversitesi’nin kamu ile bütünleştiğine işaret etti. Düzce Üniversitesi’nin bilimsel ışığıyla teorik çalışmaları pratiğe dönüştürdüklerini ifade eden Zülkif Dağlı,  geçen yıl Müftülükteki din görevlileri ile Milli Eğitim Müdürlüğü bünyesindeki öğretmenleri yüksek lisans eğitimine başlattıklarını belirtti.  Yine Düzce Üniversitesi’nin desteğiyle 4500 öğretmene bağımlılıkla ilgili farkındalık eğitimi verildiğini söyleyen Düzce Valisi, çocuk istismarı ve korunması konusunda da 4500 öğretmene ve 500 diğer meslek mensuplarına eğitim verileceği bilgisini paylaşarak yeni eğitim-öğretim döneminin hayırlara vesile olmasını temenni etti.

“Bilimsel Araştırma Etiği” başlıklı açılış dersini vermek üzere kürsüye davet edilen Cumhurbaşkanlığı Sosyal Politikalar Kurulu Üyesi Prof. Dr. Lütfihak Alpkan, akademisyenlerin bilimsel araştırmalarda uyması gereken kırmızı çizgilerden bahsetti.

Genel ahlaka aykırı davranışların meslek ahlakına da aykırı olacağını ifade eden Prof. Dr. Lütfihak Alpkan, araştırmalarda kaynak gösterme geleneğinin ve yasal zemininin önemine vurgu yaptı. Bilimsel araştırmalarda, gerekli kuruluşlardan izin almanın, katılımcıların araştırmanın içerisinde olduğunu bilmelerinin gerekliliğine dikkat çeken Alpkan, katılımcıların araştırma içerisinden ayrılmak istediklerinde gereken iznin verilmesinin de faydalı olacağını söyledi.

Yayın yaparken veri sağlayan kişilerin kişisel verilerinin gizli tutulmasının da önemli olduğunun altını çizen Cumhurbaşkanlığı Sosyal Politikalar Kurulu Üyesi; intihal, sahtecilik, çarpıtma, tekrar yayım, dilimleme ve haksız yazarlık gibi etik ihlal türleri hakkında bilgiler vererek konuşmasını sonlandırdı.

Düzce Üniversitesi 2018-2019 Akademik Yılı Açılış Töreni, Prof. Dr. Lütfihak Alpkan’a plaket ve hediye takdiminin ardından sona erdi.

 

YORUMLAR

  • 0 Yorum
Henüz Yorum Eklenmemiştir.İlk yorum yapan siz olun..
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR x
FERRERO FINDIKLA OYNUYOR, ÜRETİCİ MAĞDUR OLUYOR
FERRERO FINDIKLA OYNUYOR, ÜRETİCİ MAĞDUR OLUYOR
DÜZCE 81 OLDU
DÜZCE 81 OLDU