DİYANET ATATÜRK’Ü YİNE YOK SAYDI!

DİYANET ATATÜRK'Ü YİNE YOK SAYDI!

Diyanet İşleri Başkanılığı, 18 Mart Çanakkale Zaferi'nin yıl dönümünde camilerde okuttuğu hutbede Atatürk'ü yok saydı.

18 Mart 2022 - 15:03

Diyanet İşleri Başkanlığı, 18 Mart Çanakkale Zaferi ve Şehitleri Anma Günü dolayısıyla hazırladığı cuma hutbesinde Türkiye Cumhuriyeti'nin kurucusu ve Anafartalar kahramanı Gazi Mustafa Kemal Atatürk'ü yine anmadı.

Çanakkale Zaferi'nin yıldönümü tüm yurt genelinde anma törenleriyle kutlanıyor.

Diyanet, Çanakkale Zaferi'nin yıldönümü dolayısıyla ülke genelindeki tüm camilerde okutulması için hutbe hazırladı.

Cuma namazında camilerde okutulan hutbede, Çanakkale Zaferi'nin en büyük mimarı ve kahramanı olan Gazi Mustafa Kemal Atatürk'ün adı anılmadı.

Atatürk'ün adının anılmadığı hutbede, şu ifadeler kullanıldı:

"Bundan tam 107 yıl önce kazandığımız Çanakkale Zaferi de, Rabbimizin lütuf ve inayeti, milletimizin iman, cesaret ve fedakârlığıyla verdiği eşsiz bir imtihanın, çetin bir mücadelenin adıdır. Annelerin dualarıyla cepheye koşan, vatanı uğruna canından geçmeyi canına minnet sayan kınalı kuzuların, dünya durdukça unutulmayacak destanıdır.

Çanakkale, zulmün ve küfrün her türlü imkân ve silahına karşın, iman dolu yüreklerin kıyâm ettiği, yerin ve göğün “Allah-u Ekber” nidalarıyla inlediği bir şahlanıştır.

Çanakkale, “Vurulup tertemiz alnından uzanmış yatıyor; Bir hilâl uğruna, yâ Rab, ne güneşler batıyor!” dizelerinin vücut bulmuş hali, Allah yolunda cihad ve şehadet ruhudur.

Çanakkale, Anadolu’nun her evinden, Rumeli’nin her bölgesinden, İslâm coğrafyasının her beldesinden imanı, gayesi ve duygusu bir olan müminlerin sıradağlar gibi omuz omuza vererek gösterdiği ümmet olma şuurudur.

Çanakkale, düşman askerinin yarasını gömleğiyle saran, kendi yarasına ise toprak basan, kırbasındaki suyu düşmanıyla paylaşan kahraman Mehmetçiğin dünyaya öğrettiği İslam’ın savaş hukukudur.

Bu vesileyle tarih boyunca hak ve hakikat uğruna canından geçen aziz şehitlerimizi, İstiklal ve istikbalimiz için mücadele eden kahraman gazilerimizi, hürmet, rahmet ve şükranla yâd ediyorum."

YORUMLAR

  • 0 Yorum
Henüz Yorum Eklenmemiştir.İlk yorum yapan siz olun..
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR x
ENFLASYON YÜZDE 40'IN ALTINA GERİLEDİ
ENFLASYON YÜZDE 40'IN ALTINA GERİLEDİ
SİGARAYA ZAM
SİGARAYA ZAM