ÇİLİMLİ SİYAH PİRİNÇ FESTİVALİ DÜZENLİYOR

ÇİLİMLİ SİYAH PİRİNÇ FESTİVALİ DÜZENLİYOR

Çilimli Belediyesince hayata geçirilen proje kapsamında 20 dönüm arazide toprak ve suyla buluşturulan besin değeri yüksek siyah pirincin ilk hasadı yapıldı.

28 Ağustos 2022 - 13:36

Ekiminin yaygınlaştırılması hedeflenen siyah pirinç düzenlenecek muhteşem festivalle tanıtılacak.
Çilimli Belediyesince hayata geçirilen proje kapsamında 20 dönüm arazide toprak ve suyla buluşturulan siyah pirincin üretimiyle tarımsal ürün çeşitliliği artırılacak. Demir, lif ve mineral deposu olarak bilinen siyah pirincin geçen yıl yapılan deneme ekiminden başarılı sonuç alan Çilimli Belediyesi, üretimi yaygınlaştırmak için proje geliştirdi. Proje kapsamında 20 dönüm arazide toprak ve suyla buluşturulan besin değeri yüksek siyah pirincin ekimi yaygınlaştırılarak alım garantisiyle çiftçilerin ürüne yönlenmesi sağlanacak.
Bu çerçevede geçtiğimiz Haziran ayında ekimi yapılan Siyah pirinçte ilk hasat yapıldı. Pirincin tanıtımının yapılması için ise Çilimli Belediyesi tarafından 3-4 Eylül tarihleri arasında Çilimli Siyah Pirinç Kültür Festivali adı altında etkinlik düzenlendi. Etkinliğin ilk günü olan 3 Eylül tarihinde ünlü şarkıcı Ecem Umay sahne alacak. Festivalin ikinci olan 4 Eylül’de de sevilen pop sanatçısı Mustafa Ceceli sahneye çıkacak. Ayrıca festival kapsamında yerel sanatçılar performans sergileyecek.

YORUMLAR

  • 0 Yorum
Henüz Yorum Eklenmemiştir.İlk yorum yapan siz olun..
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR x
DÜZCESPOR ISPARTA'DAN ELİ BOŞ DÖNDÜ
DÜZCESPOR ISPARTA'DAN ELİ BOŞ DÖNDÜ
“MÜZİKLİ TERAPİ
“MÜZİKLİ TERAPİ" TEDAVİSİ ARTIK DÜZCE’DE DE YAPILIYOR