CHP EYT’LİLERE SAHİP ÇIKTI

CHP EYT'LİLERE SAHİP ÇIKTI

CHP İl Başkanı Semih Cemşit, emeklilikte yaşa takılanlar (EYT) konusuna açıklama yaptı.

14 Ocak 2022 - 15:16

CHP Düzce il Başkanı Semih Cemşit basın açıklamasında özetle şu ifadelere yer verdi.

‘’Emeklilikte Yaşa Takılanlar, 22 yıldır hak mücadelesi veriyorlar. 22 yıldır Anayasal hakları olan emeklilik haklarının verilmesini istiyorlar. Kısacası Emeklilikte Yaşa Takılanlar lütuf değil kazanılmış haklarını istiyorlar.

1999 yılında yapılan değişiklikler ve sonrasında 2008 yılında yürürlüğe giren Sosyal Güvenlik Yasası ile emeklilik yaşı ve prim ödeme gün sayısı kademe kademe arttırıldı. Ve bunun neticesinde ülke tarihinin en büyük hak gaspı ortaya çıktı.

Emeklilikte Yaşa Takılanlar, yaş engelinin ardından birde AKP-MHP engeline takıldılar.Cumhuriyet Halk Partisi olarak bu mağduriyete ne zaman son vermek istesek, karşımızda AKP-MHP ittifakını gördük. Emeklilikte Yaşa Takılanların mağduriyetine son verilmesi için verdiğimiz tüm kanun teklifleri, her seferinde AKP-MHP oylarıyla reddedildi. 

Umut tacirliği yapan AKP iktidarı, bugüne kadar her defasında EYT mağdurlarının hayalleri ile adeta alay etmeye devam etti.

EYT’liler artık kandırılmak istemiyor, mağduriyetlerinin çözülmesini bekliyor.

EYT’liler kendilerine yönelik devletin ekonomisine zarar verecek güçler olarak görülmek değil, hakkı olan emeklilik hakkını istiyor.

EYT’liler insanca yaşamak için,22 yıl önce gasp edilmiş, ellerinden alınmış haklarının, kendilerine iade edilmesini istiyor.

EYT’liler emeklilik çağında olmasına rağmen,,çalışmak zorunda kalıp, iş cinayetlerinde can vermek istemiyor.

EYT’lilerin geçmişe dönük emeklilik hakları verilmeli, 22 yıllık bu hak gaspına bir an evvel son verilmelidir.En düşük emekli aylığı asgari ücrete eşitlenmelidir.

Emekli aylıkları iyileştirilmeli, aylık bağlama oranları eski düzeye çekilmeli, güncelleme katsayısında milli gelir artışının tümü dikkate alınmalıdır.

 

EYT BAŞKANINDAN AÇIKLAMA

Düzce, Bolu, Sakarya EYT Dernek Başkanı Mehmet Ali Çelik ise şunları söyledi:

‘’Bizler bu açıklamayı gerçekleştiren, sıkıntılarımızı dile getiren Cumhuriyet Halk Partisi il başkanı Semih Cemşit ve CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu’na teşekkürlerimizi iletiyoruz. Bizler 2015 yılında dernekleşip, 2020 yılında federasyon olduk. Ana muhalefet partisi bizlerin bu çözülemeyen problemini net bir şekilde ortaya koymuşlardır. Yıllardır halledeceğiz, yapacağız diyerek oyalanıyoruz. Artık yeter. Kazanılmış hakkımızı istiyoruz.’’

YORUMLAR

  • 0 Yorum
Henüz Yorum Eklenmemiştir.İlk yorum yapan siz olun..
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR x
5 ASKERİMİZ ŞEHİT
5 ASKERİMİZ ŞEHİT
DELTA ÇORAP KADINLARI EĞİTECEK
DELTA ÇORAP KADINLARI EĞİTECEK