CAMİLERDE ÖZEL PROGRAMLAR DÜZENLENECEK

CAMİLERDE ÖZEL PROGRAMLAR DÜZENLENECEK

21 Mart 2023 - 16:42

Düzce Müftüsü Osman Aydın Ramazan ayında yapılacak olan faaliyetler ile alakalı bilgi verdi. 

Ramazan Ayına sayılı günler kala  Müftü Osman Aydın Düzce’de ay boyunca düzenlenecek olan faaliyetleri anlattı. Aydın “ Evveli rahmet, ortası mağfiret, sonu ise cehennemden kurtuluş olan bir Ramazan ayına daha kavuşmanın huzurunu yaşamaktayız. 22 Mart 2023 Çarşamba günü ilk teravih namazını kılacak, 23 Mart 2023 Perşembe gecesi ilk sahura kalkacağız." dedi.     
Aydın, camilerde vaaz ve irşad programları düzenleneceğini söylerken, hatim ve travih namazları  ile özel iftarlar verileceğini dile getirdi. 
DİB tarafından bu yıl Ramazan ayı temasının “Ramazan ve Dayanışma” olarak belirlendiğini belirten Aydın,  Ramazan ayı boyunca gerçekleştirilecek faaliyetleri şöyle açıkladı:
Bu konu camilerde vaazlar yoluyla halka anlatılacak.
Ramazan ayı boyunca camilerde icra edilmek üzere, özel vaaz ve irşat programları hazırlandı.
“Büyüklerimiz Küçüklerle İft(ih)ar Ediyor” projesi kapsamında müftülük öncülüğünde sosyal hizmet kurumlarında kurum bakımı altında olan çocuklara, huzurevi sakinlerine iftar programı gibi  faaliyetler gerçekleştirilecek.
“Alo 190 Dini Bilgilendirme Hattı”na gelen sorulara cevap vermek amacıyla Ramazan ayı boyunca haftanın 6 günü (Cumartesi hariç) 11.00-22.00 saatleri arasında personel görevlendirildi.
“İftarı Beklerken” ve Bereket Vakti” programları başta olmak üzere; Diyanet TV’de yayınlanan programlar ile Ramazan ayı ihya edilecek.
Yerel TV/radyo kanalları, yazılı basın ve dijital platformlar/sosyal medya araçları vasıtasıyla ve yüz yüze yürütülen irşat faaliyetlerinde “Ramazan ve Dayanışma”  konusu kapsamlı bir şekilde ele alınacak.
“Cuma Geceleri Ailece Camide Buluşuyoruz” projesi kapsamında aile fertleri teravih namazına ve mukabeleye davet edilerek, ailelerin camiyle olan irtibatları canlı tutulacak.
Ramazan ayı münasebetiyle camiler ve müştemilatı ile ilgili bakım, onarım ve temizlikleri ile ilgili tedbirler alındı.
Şehit Gazi ailelerine, yaşlılara,  sevgi evlerindeki yetim çocuklarımıza, göçmenlere, emekli personele, cezaevlerindeki hükümlü ve tutuklulara, depremzede vatandaşlara yönelik  iftar programları yapılacak.
Düzce’de bu yıl 3’ü merkez olmak üzere, 8 camide hatimle teravih namazı kılınacak.
1- Hacı Davut Camii (Merkez), 2- Kültür Mah. Camii (Merkez),  3- Beyciler Fatih Camii (Merkez),  4- Nuru Osmaniye Camii (Akçakoca), 5- Yeşiltepe Mah. Hüseyin Ağa Camii (Çilimli), 6- Mustafa Emine Turna Camii (Kaynaşlı),  7- Yeni Camii (Cumayeri), 8- Orhangazi Camii (Yığılca).
Bütün camilerde ve Kur’an Kurslarımızda mukabele okunacak.
2023 yılı Fitre miktarı 70 TL
Ramazan ayının, Ülkemiz, İslam Alemi ve İnsanlık için hayırlara vesile olmasını; bu mübarek ayın ibadet, kulluk, salih amellerle en güzel bir şekilde değerlendirilerek Allah’ın affına mağfiretine mazhar olmasını Yüce Mevla’dan niyaz eder; depremde hayatını kaybedenlere Allah’tan rahmet, yaralılara acil şifalar dilerim.” Şeklinde konuştu.

YORUMLAR

  • 1 Yorum
  • Hakan Semiz
    2 ay önce
    İnsanlara sıkıntılı bir şekilde naaıl yaşanacağını anlatacağınıza nasıl sıkıntıdan çıkılır onu anlatın çare olun, çaresizlik ile yaşamayı öğretmeyin
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR x
AKÇAKOCA TURİZMDE REKOR BEKLİYOR
AKÇAKOCA TURİZMDE REKOR BEKLİYOR
AYŞE KEŞİR BAKANLIK BEKLİYOR
AYŞE KEŞİR BAKANLIK BEKLİYOR