BÖYLE PROJE Mİ OLUR?

BÖYLE PROJE Mİ OLUR?

Düzce Belediyesi eski Meclis üyesi Mimar İrfan Dursun, kamuoyuna tanıtımı yapılan Cedidiye Meydan Projesi’ni mimari açıdan yanlış olduğunu söyledi.

19 Haziran 2022 - 11:04

Mimar İrfan Dursun, “Orada zaten mevcutta bir meydan var. Belediyenin bugün sunumunu yapmış olduğu proje tamamen bir kamu zararıdır. Kamuoyunun beklentisi meydanın özellikle İstanbul Caddesinden algılanması ve mümkünse cadde üzerine hiç yapı yapılmaması iken, Belediyenin meydanı işyerleri ile doldurduğunu gördük. Büyük hayal kırıklığı yaşadım. Henüz 15 yılı dolmamış kamusal bir yapıyı yıkacaksınız ve yerine işyerleri yapacaksınız. Şehrin merkezine daha da fazla işyeri yoğunluğu getireceksiniz. Kamusal alanı özel mülkiyete dönüştürmeye çalışacaksınız. Bu kabul edilebilecek bir planlama değil. Zaten bu meydanın dört bir yanı işyerleri ile dolu değil mi ? Neden halen daha fazla dükkan yapma derdindesiniz?” dedi.

İrfan Dursun, kamuoyuna tanıtımı yapılan projeyi uzman bakışıyla değerlendirerek, şunları söyledi:

“Kaldı ki projenin şeması da doğru değil! Kapalı bir çözüm modeli tercih edilmiş. Dışarıya kapalı, izole bir model. Tarihte benzer modeller kendi ihtiyaçlarına göre medrese veya külliye yapıları için kullanılmış. Kendi dönemine göre önemli yapılardır. Saygı duyuyoruz. Ancak, Siz gidip sırf güzel görünüyor diye böyle bir mimariyi taklit edemezsiniz. Bu mimari açıdan doğru bir tercih olmaz. Sınıfta kalır bu proje. Bakın Anıtpark Meydanına, her yerden gayet güzel algılanıyor . Eğer Belediyenin bugünkü düşüncesi hakim olursa yakında Anıtpark Meydanı için de etrafı dükkanlarla çevrilmiş bir proje görebiliriz.”

Mimar Dursun, “Bu şehirde yaşayan sorumlu ve duyarlı bir birey ve  mimar olarak, bugün sunulan fikri kısaca bahsetmeye çalıştığım gerekçelerden dolayı doğru ve uygulanır bulmuyorum. Sanırım Belediye Başkanını danışmanları bu konuda doğru yönlendirmiyorlar. İsmetpaşa Ortaokulu örneğinde olduğu gibi  Belediyenin  maalesef fazla ticari bir bakışla projeleri değerlendirdiğini görüyoruz. Cedidiye Meydanının mevcut haliyle revizyonu yapılarak korunmasını talep ediyorum” diye konuştu.

YORUMLAR

 • 3 Yorum
 • Umit Bey
  6 gün önce
  Irfan Bey dogru soylemis. Hatta dukkanlar kamulastirilsin hiç bina yapilmasin.
 • Ömer SİVRİKAYA
  1 hafta önce
  Tamamen katılıyorum. Kimse yanlış iş yapmış kişi olarak tarihe geçmek istemez.
 • Hakan Semiz
  1 hafta önce
  Burda açıklama yapan Mimar Dursun beyde tabiki şehrin ekonomik ve mimari modelinin bozulacağını söylemek istemiş bende başka bir tarafından bakarak Düzcede yaşan bir birey olarak şunları söylemek isterim. Müteşebbis müteahidin ben bu proje ile kandırıldığını düşünüyorum, tek katlı iş yerleri yapılacak sonrada herşey bittikten sonrada tekrar tadilat ruhsatı ile üst katları çıkacaklar demekki. Böyle projemi olur. Düzcenin orta yerinde böyle bir yer öncelikler altına 3 kat otopark(zemin etütü yapıldıktan sonra 2 katta olabilir) sonrasında belediyenin yüksekliğinde binalar yapılmak kaydı ile altları dükkan üst katları büro olarak kullanılabilecek şekilde bir yapı yapılabilr. İki bloktan oluşan belediye işhanı gibi bulak işhanı gibi kazım demir işhanı gibi daha çok belediyeye gelir getirecek bir mülk yapılablir. ŞAHSİ KANAATİM.
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR x
GÜREŞÇİLERİMİZ KIRKPINAR’DA BOY GÖSTERECEK
GÜREŞÇİLERİMİZ KIRKPINAR’DA BOY GÖSTERECEK
DÜZCESPOR'UN GRUBU VE RAKİPLERİ BELLİ OLDU
DÜZCESPOR'UN GRUBU VE RAKİPLERİ BELLİ OLDU