• Reklam
BÖYLE ANKET Mİ OLUR?

BÖYLE ANKET Mİ OLUR?

Düzce Belediyesi, kamuoyundan yükselen eleştiriler üzerine logo konusunda anket başlattı.

27 Mayıs 2021 - 13:43

Düzce Belediyesi, kamuoyunda yükselen eleştiriler karşısında anket başlattı.

Belediye'den yapılan açıklamada, eski logo ile yeni yapılan logo görselleri paylaşılarak, "Hangi logoyu beğeniyorsunuz?" sorusu soruldu.

Başkan Özlü, açıklamasında, "Konuralp Gazi ilimizin en önemli değerlerinden biridir. Konuralp’te bulunan Antik Kent ve Tiyatromuzun da restorasyonunun ardından sadece ülkemizde değil dünyamızda da tarihiyle tanınmış bir kent olacağız. Bu çerçevede, markalaşma, daha anlaşılabilir ve sade bir tasarım ile Konuralp Bey figürünü yeni logoda kullandık. Ayrıca yine tarihimiz olan Selçuklu güneşini gücün simgesi amacıyla halka olarak düşündük. Bizim için en anlamlı dokunuşlardan biri ise 1881 tasarımı oldu. Bu tasarım ile hem belediyemizin kuruluşu, hem ilimizin plaka numarası hem de  Gazi Mustafa Kemal Atatürk’ün doğum yılını esas aldık. Sade ve göz yormayan bir logo ile Düzcelilerin karşısına çıktık” ifadelerinde bulundu.

BÖYLE ANKET OLMAZ!

Düzce Belediyesi'nin başlattığı anketle kamuoyunu yönlendirilkmesinin amaçlandığı ve eski logo yerine yenisinin kabul ettirilmesinin hedeflendiği anlaşılıyor.

Anket çalışmasında, üçüncü bir seçeneğin yer almaması, neyin amaçlandığını izah etmeye yetiyor.

Bu şekilde yapılacak ankette yeni logonun yüzde 70-80 civarında bir destek almasına kesin gözle bakılıyor.

Logo konusundaki anket, eski ile yeninin kıyaslandırılması şeklinde değil, yeni üretilen birden fazla logo üzerindeki tercihlerinin halka sorulması şeklinde yapılmalıydı.

Belediyenin eski logosu da, yeni logosu da kötü. Yeni logo kötünün biraz daha iyisi. 

Ankete katılacaklar, doğal olarak eski logoyu değil, yeni logoyu işaretleyecekler. Çünkü, üçüncü bir tercih yok.

Belediye, bencer bir yönlendirme uygulamasını Cedidiye meydan projesi için gündeme getirmişti. Cedidiye projesinde de meydanın eski ve metruk hali ile çizilen bir proje gündeme getirilmiş, "Hangisi güzel?" diye sorulmuş, üçüncü bir seçenek gündeme getirilmemişti. 

YORUMLAR

  • 1 Yorum
  • Muhterem KİŞİLİK
    3 ay önce
    Sevgili Düzceliler, Tasarlanan yeni logo Bolu Belediye logosunun aynısı. Bolu Belediye logosunun dış renkleri yeşil, orta kısmında üçgen bir yapı ve buna bitişik Köroğlu heykeli bitiştirilmiş ve elinde saza benzer bir şey var, Düzce Belediyesi'nin Kırmızı, ortasında ise sadece bir heykel ve mızrak mevcut. Hiç dikkatinizi çekti mi?
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR x
DÜZCE'DE VAKA SAYILARI HIZLA ARTMAYA BAŞLADI
DÜZCE'DE VAKA SAYILARI HIZLA ARTMAYA BAŞLADI
ERDOĞAN'IN KİTABININ İNDİRİMLİ FİYATI 14 LİRAYA DÜŞTÜ
ERDOĞAN'IN KİTABININ İNDİRİMLİ FİYATI 14 LİRAYA DÜŞTÜ