BİZ BU HAPI BOŞUNA YUTMUŞUZ!

BİZ BU HAPI BOŞUNA YUTMUŞUZ!

Covid-19 tedavisinde kullanılan Favipiravir'in etkisiz olduğu ortaya çıktı.

23 Kasım 2021 - 13:57

Covid-19'un tedavisinde kullanılan ve yan etkileri nedeniyle uzun süredir tartışılan hidroksiklorokinin ardından Favipiravir'in de etkisiz olduğu ortaya çıktı. 

Üç ülkede, 1231 hastayla gerçekleştirilen araştırma sonuçlarının yayımlanması sonrası Sağlık Bakanı Fahrettin Koca ilk kez konuştu.

Pandeminin ilk döneminde ilacın etkili olduğuna dair birçok çalışma olduğunu öne süren Bakan Koca şunları söyledi: 

"Pandemide birçok ilaç kullanıldı. Bu ilaçların etkinliği de süreç içinde belli olmuş oldu. Favipiravir'in etkisinin olduğunu gösteren epey çalışma vardı, bu çalışma da erken dönemde hafif ve orta şiddetli vakalar için etkisinin olduğunu biliyoruz. Bilim Kurulu vatandaşın erken dönemde uygun olabilecek ilaca erişimini sağlamak üzere tavsiyelerde bulundu. O dönemde 'Favipiravir'in Türkiye'de üretimini yaptık. Şimdi ise 2 ilaç üzerinde yoğunlaşıldı. 'Molnupiravir'le ilgili izin alındı, bazı ülkelerde siparişini vermiş oldular. Bir de Pfizer ilacı var. Onlar ile ilgili çalışmalar devam ediyor. Türkiye olarak vatandaşımızı erken dönemde bu ilaçlarla tanıştırma noktasında kararlıyız" dedi.

Prof. Dr. Osman Müftüoğlu, yapılan yeni bir araştırmanın 'Favipiravir’i boşuna yuttuğumuzu' gösterdiğini belirterek, "Görünen o ki Sağlık Bakanlığı ve Kovid-19 Bilim Kurulu’muz daha fazla beklemeden, bu ilacın kullanımıyla ilgili net bir karara süratle varmak zorunda" dedi.

 Hacettepe Üniversitesi Tıp Fakültesi Çocuk Enfeksiyon Hastalıkları Bilim Dalı Başkanı Prof. Dr. Mehmet Ceyhan, Mayıs ayında yaptığı açıklamada Favipiravir'in etkili olduğu iddialarının tıp dergilerinden çok, basın bültenlerinde ve Çinlilerin yayınlarında yer aldığını söylemişti. 

 

YORUMLAR

  • 0 Yorum
Henüz Yorum Eklenmemiştir.İlk yorum yapan siz olun..
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR x
MOTORİNE DEV ZAM GELİYOR
MOTORİNE DEV ZAM GELİYOR
KILIÇDAROĞLU'NA
KILIÇDAROĞLU'NA "BURASI KANDİL DEĞİL, DÜZCE" PROTESTOSU