Reklam
  • Reklam
ANTİK KENTTE KAZI KAVGASI!
Reklam

ANTİK KENTTE KAZI KAVGASI!

Düzce Konuralp'te yürütülmekte olan antik kent kazı çalışmalarında yasal yetkinin Düzce Üniversitesi'ne verilmesi tartışma yarattı.

09 Nisan 2021 - 11:58 - Güncelleme: 09 Nisan 2021 - 13:23

Kültür ve Turizim Bakanlığı, geçmiş yıllarda Müze Müdürlüğü yetkisinde olan Konuralp antik kent kazı çalışmalarının yetki ve sorumluluğunu Düzce Üniversitesi'ne verdi.

Düzce Üniversitesi, "Konuralp antik kent kazı alanı yetki ve sorumluluğu" bakanlıktan resmen istedi. Kültür ve Tabiat Varlıkları Genel Müdürlüğü, Konuralp Müze Müdürlüğü yetkisinde olan arkeolojik kazıların yetki ve sorumluluğunu, 2021 yılı için üniversiteye verdi.

Müze Müdürlüğü yetkisinde olan kazı çalışmaları yetki ve sorumluluğunun üniversiteye verilmesi, Düzce Belediye yetkililerini kızdırdı.

Belediye yetkilileri, bakanlık yetkilileriyle temasa geçerek, üniversiteye devredilen arkeolojik kazı yetki ve sorumluluğunun iptal edilmesini istedi.

Bakanlık, belediyenin girişimi ve talebi üzerine verilen yetki kararının Resmi Gazete'de yayınlanmasını askıya aldı.

TARTIŞMA ÇIKTI

Antik kent bölgesindeki arkeolojik kazı çalışmalarıyla ilgili yetki ve sorumluluk konusundaki gelişmeler, üniversite ile belediyeyi karşı karşıya getirdi.

Düzce Üniversitesi yetkilileri, Konuralp bölgesinde arkeolojik kazı faaliyetlerinin 2013 yılından itibaren başladığını, bu çalışmaların son yıllarda Müze Müdürlüğü yetkisinde yapıldığını belirterek, "Arkeolojik kazı çalışmaları, bilimsel olarak ve yasal olarak bakanlık ve üniversite yetki ve sorumluluğunda yapılır. Belediyenin yetki ve sorumluluğu yoktur. Belediye ancak personel, araç ve gereç desteği verir. Dolayısıyla bizim yetki talebimiz meşru ve yasaldır. Yetki bizde de olsa kazı faaliyetledi devam edecektir" dediler.

Belediye yetkilileri ise son 2 yıldır özellikle atik kentte kazı faaliyetleri yapıldığını, antik tiyatronun tümüyle ortaya çıkarılma aşamasına gelindiğini belirterek, "Biz işin sonunu getirmekte iken üniversite devreye girip, bizim çalışmamızı sahiplenmek ve prim elde etmek istiyor. Bakanlık'la irtibata geçildi, üniversiteye kazı yetkibi devredilmesi kararı iptal edildi" ifadelerini kullandılar.

 

 

YORUMLAR

  • 1 Yorum
  • Hüseyin Tek
    1 ay önce
    Belediyeye kaç tane arkeolog başvurdu kazıda çalışmak için ancak kovar gibi geri gönderiler. Üniversitedeki hocaların danışmanlığı olmasa ve engellemeseler çoktan kepçe ile girip yerle bir etmişlerdi müze müdürlüğü ile birlikte bir çok ornekte olduğu gibi
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR x
CUMHURBAŞKANI NORMALLEŞME TARİHİNİ AÇIKLADI
CUMHURBAŞKANI NORMALLEŞME TARİHİNİ AÇIKLADI
NARKOTİK KÖPEĞİ İLE UYUŞTURUCU OPERASYONU
NARKOTİK KÖPEĞİ İLE UYUŞTURUCU OPERASYONU