ANTİK KENTİN GİZEMİ ÇÖZÜLÜYOR

ANTİK KENTİN GİZEMİ ÇÖZÜLÜYOR

Konuralp’te 2000 yıllık geçmişe sahip Bitinya medeniyetinin sırları ortaya çıkıyor.

08 Mart 2020 - 15:07

Bir süre önce başlatılan kazı çalışmalarında “vaftiz kuyusu” bulundu. Bu kuyunun 2300 yıllık geçmişi olduğu tahmin ediliyor. Kazı çalışmalarında ayrıca, yeni tarihi kalıntılara ve eserlere rastlanıyor.

Tarihi Helenistik Çağ'a kadar uzanan, Prusias Ad Hypium Antik kentinin, tarih ve kültür turizmine kazandırılması için çalışmalar sürerken, konuyu yakından takip eden Belediye Başkanı Faruk Özlü, "Burada 2 bin 300 yıllık bir tarih gün yüzüne çıkarılacak, Türkiye'ye tanıtılacak. Tarihin akışına yeni bir bakış açısı getirecek bu girişimimize ilgi gösteren herkese teşekkür ediyorum" dedi.

Faruk Özlü, kazıların 3 yılda tamamlanmasını planladıklarını söyleyerek, "Belediye olarak hem personel, hem de diğer imkanlarımızla kazı çalışmalarını destekliyoruz. Biz burayı çok önemsiyoruz. Burası bu bölgenin en tarihi yeri. Bu tarih gün yüzüne çıkacak. Tüm Türkiye'nin her yerinden buraya kazı yapmaya gelecekler. 3 arkeolog işin başında” dedi.

Kazılara hız kazandırılmasının ardından önemli bulgular elde edildiğini de açıklayan Başkan Özlü, şu ifadeleri kullandı:

"Bu alanda ilginç bulgular var bunları zamanı gelince açıklayacağız. Buraya bir çadır kurduk. Gelenleri misafir ediyoruz. Okullar, Devletin kurumları, misafirler buraya gelip misafir olacak kazı çalışmalarına destek olabilecek. Burayı tüm Türkiye'ye tanıtmalıyız. Burası Batı Karadeniz'in Efes'i olacak.”

YORUMLAR

  • 0 Yorum
Henüz Yorum Eklenmemiştir.İlk yorum yapan siz olun..
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR x
ÖZKAN ÇAKIR'DAN KANDİL KUTLAMASI
ÖZKAN ÇAKIR'DAN KANDİL KUTLAMASI
CANPOLAT TİCARET'TEN KANDİL KUTLAMASI
CANPOLAT TİCARET'TEN KANDİL KUTLAMASI