AKÇAKOCA’DA LEZZET ŞÖLENİ

AKÇAKOCA'DA LEZZET ŞÖLENİ

Akçakoca Gastronomi Festivali gerçekleştirilen birçok etkinlik, panel ve workshop uygulamalarıyla lezzet şölenine sahne oldu.

12 Mayıs 2022 - 09:30

Akçakoca Turizm İşletmeciliği ve Otelcilik Yüksekokulu’nda düzenlenen ikinci ve son gün programına Düzce Valisi Cevdet Atay, Düzce Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Nigar Demircan Çakar, Akçakoca Kaymakamı Mustafa Can, Akçakoca Belediye Başkanı Mehmet Okan Yanmaz, Düzce Üniversitesi Rektör Yardımcısı Prof. Dr. Mehmet Akif Öncü, Düzce Ticaret ve Sanayi Odası Yönetim Kurulu Başkanı Tuncay Şahin, protokol üyeleri, davetli konuklar, akademisyenler ve öğrenciler katıldı.

Program, Akçakoca Turizm İşletmeciliği ve Otelcilik Yüksekokulu Gastronomi ve Mutfak Sanatları bölümüne ait son derece modern ekipmanlarla donatılan, Düzce Üniversitesi’nin önemli yatırımları arasında bulunan ve yiyecek içecek sektörüne girişimci, nitelikli ve donanımlı insan gücü yetiştirilmesine büyük katkı sağlayacak olan Gastronomi Mutfağı’nın açılışı ile başladı. Açılış kurdelesi; Düzce Valisi Cevdet Atay, Düzce Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Nigar Demircan Çakar ve protokol üyeleri tarafından törenle kesildi.

Moderatörlüğünü Düzce Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Nigar Demircan Çakar’ın üstlendiği “Gastronomide Yeni Trendler” konulu panel gerçekleştirildi. Panelde; ünlü oyuncu, sunucu ve TV programcısı Açelya Akkoyun, Gaziantep MSM Genel Koordinatörü/Executive Chef Doğa Çitçi, Öztiryakiler A.Ş. Yönetim Kurulu Başkan Vekili Tahsin Öztiryaki ve BONNA Porselen Genel Müdürü Erbil Aşkan bilgi ve tecrübelerini paylaştı.

Rektör Prof. Dr. Nigar Demircan Çakar, programla iz bırakmak istediklerine dikkat çekti. Yemeğin olduğu kadar, malzeme, sunum ve tanıtımın da önemli olduğunu söyleyen Rektör Çakar, gastronominin dünyanın bütününü ilgilendirdiğini belirtti. Yemek alışkanlıklarını sanata dönüştürmenin en önemli detay olduğunun altını çizen Çakar, israf etmeden, sağlıklı, doğru beslenmenin, bu zevki refaha ve mutluluğa dönüştürmenin önemi üzerinde durdu

Panel sonrasında; Düzce Valisi Cevdet Atay, Düzce Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Nigar Demircan Çakar, protokol üyeleri ve konuklar, stantları ziyaret ederek birbirinden lezzetli ürünlerin tadımını gerçekleştirdi.

Lezzetler

Programın öğleden sonraki bölümündeyse workshop uygulamalarıyla Bolu Abant İzzet Baysal Üniversitesi Gastronomi ve Mutfak Sanatları Bölümü Dr. Öğr. Üyesi Osman Çavuş, Avrupa Mutfağı, Kemal Ozcan Patissiere & Confectionery Şefi Emin Bozyel Avrupa Mutfağı tatlıları; RATIONAL AG National Corporate-Türkiye Kurumsal Yönetici Şefi Umut Eyioğlu Türk Mutfağı, Executive Pastry Master Chef Sedat Yaman ise, Türk Mutfağı tatlılarının damaklara hitap eden lezzetlerine imza attı.

İki gün süresince; Türkiye’nin en ünlü şefleri, meslek profesyonelleri, farklı üniversitelerden akademisyenler, alanında uzman konuklar başta olmak üzere gastronomi alanına gönül verenlerin bir araya geldiği program, gastronomi alanında eğitim gören öğrencilerin meslek ve kariyer hayatlarına yön verdi. Bilgi ve etkileşimin yoğun olduğu panellerle alanla ilgili farklı bakış açılarının geliştirilmesine vesile olan organizasyon, ülkemiz gastronomi alanına önemli katkılar sağladı.

YORUMLAR

  • 0 Yorum
Henüz Yorum Eklenmemiştir.İlk yorum yapan siz olun..
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR x
MOTORİNE DEV ZAM GELİYOR
MOTORİNE DEV ZAM GELİYOR
KILIÇDAROĞLU'NA
KILIÇDAROĞLU'NA "BURASI KANDİL DEĞİL, DÜZCE" PROTESTOSU