• Reklam
AK PROJE’DE İLK ADIM
Reklam
Reklam

AK PROJE'DE İLK ADIM

Düzce merkezinden geçen Asar deresi güzelleşecek.

24 Ocak 2020 - 12:16

Düzce şehir merkezinden geçen Asar Suyu'nun 4,8 kilometrelik alanı üzerinde yapılacak rekreasyon çalışmasına ilişkin, hazırlanacak projeler arasında ulusal çapta yarışma düzenlenecek.

Yarışma öncesi envanter dosyalarının hazırlanması amacıyla Asar Suyu'nun projeye dahil edilecek alanı üzerinde hava çekimleri yapan Belediye Proje Ofisi, belirlenen alanla ilgili proje hazırlayacak katılımcılar için dere kenarında bulunan, arazi, imar durumları ve yapı türleri ile ilgili olarak harita hazırladı.

"Düzce ili Asarsuyu Deresi Ve Çevresi Rekreasyon Alanı Kentsel Tasarım Yarışması"nda jüri olarak görev alacak akademisyenler de titiz bir çalışma sonucu belirlendi ve kendilerine talep yazıları gönderildi.

Buna göre Asli Jüri üyesi olarak belirlenen isimler şu şekilde oldu:

Dr. Öğretim Üyesi Ali Kılıç -  Şehir ve Bölge Plancısı  - Yıldız Teknik Üniversitesi  

Prof. Dr. Mehmet Murat Gül    -  Mimar    -  İstanbul Teknik Üniversitesi  

Prof. Dr. Haldun Müderrisoğlu  - Peyzaj Mimarı -   Düzce Üniversitesi  

S. Han Tümertekin  - Yüksek Mimar

Talha Kös  -  Kentsel Tasarımcı

Yarışma 

Çalışmalar kapsamında yarışmanın düzenlenmesi için yapılacak ihalenin şartnamesini belirleyen Düzce Belediyesi, Asar Suyu için 2 Milyon TL, Konuralp için ise 1,5 Milyon TL almıştı.

Çevre ve Şehircilik Bakanlığı ile yapılan görüşmeler sonucunda alınan hibeler ile Asar Suyu'nun Türkiye standartlarında bir yaşam alanına dönüştürülmesi için en verimli proje birbirinden uzman isimler tarafından seçilecek.

Düzce'nin kent kimliğine ve tarihine uygun şekilde yeniden düzenlenecek alan için yarışma sonrası çalışmalar vakit kaybetmeden başlatılacak.

Projede Neler Olacak?

Seçim beyannamesinde "AK Proje" olarak duyurulan Asar-Karaca Deresi entegre çalışmasının ilk etabı olarak nitelendirilen Asar Suyu Rekreasyon çalışmasında, yarışmaya katılacak projelerde dere kenarı sosyal yaşam alanları, spor alanları, yeşil alanlar, dinlenme alanları, yaya ve bisiklet yollarının yer alması beklenecek. Katılımcılardan yarışma şartnamesi ve envanter dosyalarında belirtilen alanlarda azami fayda odaklı tasarım yapmaları istenecek.

YORUMLAR

  • 0 Yorum
Henüz Yorum Eklenmemiştir.İlk yorum yapan siz olun..
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR x
BDDK'DAN DÜZCE İÇİN KREDİ VE KREDİ KARTI DÜZENLEMESİ
BDDK'DAN DÜZCE İÇİN KREDİ VE KREDİ KARTI DÜZENLEMESİ
DÜZCE'NİN İTHALATI YÜZDE 143 ARTTI
DÜZCE'NİN İTHALATI YÜZDE 143 ARTTI