590 KİŞİ İŞE ALINACAK

590 KİŞİ İŞE ALINACAK

COVİD-19 pandemisi nedeniyle okulların açılmasının ertelenmesine bağlı olarak müracaat ve değerlendirmeleri durdurulan Toplum Yararına Programı müracaatları 14 Eylül itibariyle yeniden alınmaya başlanacak.

14 Eylül 2020 - 14:57

COVİD-19 pandemisi nedeniyle okulların açılmasının ertelenmesine bağlı olarak müracaat ve değerlendirmeleri durdurulan Toplum Yararına Programı müracaatları 14 Eylül itibariyle yeniden alınmaya başlanacak.

Ertelemeden önce TYP müracaatını yapan kişilerin e-devlet veya  https://esube.iskur.gov.tr/ internet sayfasından başvurularını kontrol etmeleri eğer başvuruları görünmüyor ise yeniden başvuru yapmaları gerekiyor.

BAŞVURULAR ALO 170 VE ONLİNE YAPILACAK

İl Milli Eğitim Müdürlüğü'ne bağlı okullarda temizlik 525 ve güvenlik 65 alanlarında toplam 590 kişiye yönelik 9 ay süreli, Aile ve Sosyal Politikalar İl Müdürlüğü bünyesinde temizlik işlerinde 9 kişiye yönelik 6 ay süreli olarak düzenlenecek Toplum Yararına Programlarına başvurular 14-18 Eylül tarihleri arasında, ALO 170 iletişim hattı üzerinden telefon marifetiyle veya İŞKUR internet sayfası online olarak yapılabilecek. COVİD-19 pandemisi tedbirleri nedeniyle Kurumdan başvuru alınmayacak.

Program süresince, çalışacak işçiler 4857 sayılı İş Kanunu kapsamında çalıştırılarak, asgari ücret üzerinden maaş alacaklar.

BAŞVURU ŞARTLARI

Programa başvuru yapacak adayların, İŞKUR’a kayıtlı işsiz olmak, başvuru tarihinden önceki son bir aylık sürede işsiz olmak, 18 yaşını tamamlamış olmak, (Erkek adaylarda 35 yaşın üzerinde olan adaylara öncelik verilecektir.) İŞKUR tarafından düzenlenen kurs programlarına başvuru tarihinden önceki son altı aylık süre içinde katılmamış olmak, il sınırları içinde ikamet etmek, emekli ve malul aylığı almıyor olmak, öğrenci olmamak (Açıköğretim okulu öğrencileri hariç),  şartlarını taşımaları gerekiyor.

Ayrıca TYP aynı aileden 1 kişi katılabilecek ayrıca aynı ailede iki sigortalı var ise 3’üncü kişinin bu programa katılması mümkün olmayacak.

Programa kabul edilebilmek için müracaatçıların hane gelirlerine bakılacaktır. Adrese Dayalı Nüfus Kayıt Sistemine göre müracaatçıyla aynı evde ikamet eden yakınlarının aylık gelirlerinin brüt asgari ücret tutarının 1,5 (bir buçuk) katını geçmeme şartı aranacaktır. Bu tutarın üzerinde hane geliri olanlar programa kabul edilmeyecektir.

Aktif sigortalı olanlar, vergi mükellefi olup işveren statüsünde BAĞ-KUR’lu olanlar, daha önceki programlardan mazeretsiz ayrılanlar, yasaklı durumda olanlar, Terör örgütlerine veya Milli Güvenlik Kurulunca Devletin milli güvenliğine karşı bulunduğuna karar verilen yapı, oluşum veya gruplara üyeliği, mensubiyeti veya iltisakı yahut bunlarla irtibatı olan kişiler işe alınmayacak.

ÖZEL GÜVENLİKLERİN ŞARTLARI

Programda Özel Güvenlik olarak çalışmak için başvuruda bulunacak adayların 5188 sayılı Kanun kapsamında özel güvenlik çalışma izni ile kimlik kartına sahip olması ve aynı Kanunda belirtilen özel güvenlik görevlilerinde aranacak şartları taşıması gerekiyor. Adayların başvuru yaptıkları tarih itibariyle güvenlik sertifikalarının süresinin dolmamış olması gerekiyor.

Program dâhilinde çalışacak adayların seçimi noter huzurunda yapılacak kura çekimi ile belirlenecek.

YORUMLAR

  • 0 Yorum
Henüz Yorum Eklenmemiştir.İlk yorum yapan siz olun..
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR x
ENFLASYON YÜZDE 40'IN ALTINA GERİLEDİ
ENFLASYON YÜZDE 40'IN ALTINA GERİLEDİ
SİGARAYA ZAM
SİGARAYA ZAM