Reklam
  • Reklam
5 ARALIK DÜNYA KADIN HAKLARI GÜNÜ KUTLU OLSUN
Reklam

5 ARALIK DÜNYA KADIN HAKLARI GÜNÜ KUTLU OLSUN

Bugün 5 Aralık Dünya Kadın Hakları Günü

05 Aralık 2020 - 13:12

Bugün 5 Aralık Dünya Kadın Hakları Günü

5 Aralık 1934 yılında Mustafa Kemal Atatürk öncülüğünde Türk kadınlarına seçme ve seçilme hakkı verildi. 5 Aralık 1934 tarihinde “Kadınlara Milletvekili Seçme ve Seçilme Hakkı” veren yasanın kabulü ile her yıl “Kadın Hakları Günü” olarak kutlanmaktadır.

Türk kadınına ‘’Milletvekili Seçme ve Seçilme Hakkı’’ tanınması birçok Avrupa kadınından önce sahip bu hakka sahip olmalarını sağlamıştır. Kadınlara seçme ve seçilme hakkının tanınması, 1930’larda, Türkiye’de kadınların siyasi haklarını kazanması için gerekli yasaların çıkarılmasını ifade eder.

1930 yılından itibaren çıkarılan bir dizi yasa ile önce Belediye seçimlerine katılma, sonra köylerde muhtar olma ihtiyar meclislerine seçilme hakkı tanınan kadınların milletvekili seçme ve seçilme hakları, 5 Aralık 1934’te Anayasa ve Seçim Kanunu’nda yapılan yasa değişikliği ile tanındı.

DÜZCE VALİSİ CEVDET ATAY: BU ÖZEL GÜN, ÜLKEMİZ İÇİN BİR MİLATTIR

Düzce Valisi Cevdet Atay, 5 Aralık Dünya Kadın Hakları Günü münasebetiyle yayınladığı kutlama mesajında kadınlara seçme ve seçilme hakkının verilmesi, kadınların toplum hayatına katılmalarının yollarını açmış, demokrasinin ve kalkınmanın ölçüsü olduğunu belirterek, “Kadınların olmadığı bir sosyal yaşamda, toplumsal ilerlemeden bahsedilemez.” Dedi.

Vali Atay: “5 Aralık 1934 tarihinde Kadınlara Seçme ve Seçilme Hakkı veren yasanın Türkiye Büyük Millet Meclisi'nde kabulü, ülkemizde her yıl "Kadın Hakları Günü" olarak kutlanmakta olup bu anlamlı günün 86. Yıldönümünü kutlamanın mutluluğunu yaşıyoruz. Kadınlara seçme ve seçilme hakkının tanındığı bu özel gün, ülkemiz için bir milattır. Türk Kadını, dünyada birçok ülkeden önce seçme ve seçilme hakkına sahip olmuştur. Bu millet Kurtuluş Savaşını kadın erkek omuz omuza kazanmış bir millettir. Kadınlara seçme ve seçilme hakkının verilmesi, kadınların toplum hayatına katılmalarının yollarını açmış, demokrasinin ve kalkınmanın ölçüsü olmuştur. Bugün kadınlarımız, eğitimden spora, sanattan bilime, ekonomiden siyasete kadar pek çok alanda ülkemizin rekabet gücünü arttırmakta ve bizleri gururla temsil etmektedirler. Kadınların olmadığı bir sosyal yaşamda, toplumsal ilerlemeden bahsedilemez. Kadınlarımıza eşit şartlarda birey olmalarının yolunu açan Gazi Mustafa Kemal Atatürk'ü saygı ile anıyor, geleceğimizin hazırlanmasında büyük emekleri olan kadınlarımızın Dünya Kadın Hakları Günü'nü kutluyor, selam ve saygılarımı sunuyorum.”

DÜZCE MİLLETVEKİLİ AYŞE KEŞİR: KADIN-ERKEK OMUZ OMUZA ‘’BÜYÜK TÜRKİYE’’Yİ İNŞA EDECEĞİZ

Keşir: “Dünyada pek çok ülkeden önce, 1934’de Türk kadını Mustafa Kemal Atatürk’ün önderliğinde, yönetime dahil oldu ve seçme-seçilme hakkını elde etti. Tarih boyunca vatanı, milleti için can veren, emek veren, alın teri döken Türk kadını, modern Türkiye’de de ülkesinin yarınlarında söz sahibi oldu. Sayın cumhurbaşkanımız ve genel başkanımız Recep Tayyip Erdoğan liderliğinde ak parti, kadınlar için bir siyaset okulu oldu ve kadınlar, siyaset başta olmak üzere hayatın her alanında daha da güçlendi. seçilen kadınlar arasındaki ayrımcılık, 2013 yılında sona erdi ve 5 haziran 2015 seçimlerde tüm kadınlar, eşit şartlarda seçimlere girdi. AK parti öncesi, TBMM’deki kadın oranı 1935’deki %4’ü hiç aşamadı. hatta %1,5’e kadar düştü. bugün TBMM’deki 102 kadın milletvekilinin 53’ü AK Parti’de ve 27. dönemde kadın milletvekillerinin oranı %17. biz Türk kadınları, ak parti döneminde eğitimde vesayetin kalkması ve eşit fırsatlar ile kadın erkek omuz omuza vererek, içşi, girişimci, öğretmen, doktor, mühendis, gazeteci, sendikacı, siyasetçi olarak, çocuklarımıza ‘’büyük Türkiye’yi miras bırakmak için var gücümüzle çalışmaya devam edeceğiz.”

 

YORUMLAR

  • 0 Yorum
Henüz Yorum Eklenmemiştir.İlk yorum yapan siz olun..
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR x
KORONADA SON DURUM: 134 VEFAT DAHA
KORONADA SON DURUM: 134 VEFAT DAHA
DÜZCE'DE KORONA AŞISI OLANLARIN SAYISI 6 BİN 363'E YÜKSELDİ
DÜZCE'DE KORONA AŞISI OLANLARIN SAYISI 6 BİN 363'E YÜKSELDİ