• Reklam
ONLARI ASLA UNUTMUYORUZ

ONLARI ASLA UNUTMUYORUZ

8 yıl arayla 24 Ocak'ta haince katledilen Gazeteci Uğur Mumcu ve Diyarbakır Emniyet Müdürü Ali Gaffar Okkan katledilişlerinin yıl dönümünde törenlerle anılıyor.

24 Ocak 2020 - 14:14

Uğur Mumcu, 24 Ocak 1993'te evinin önünde uğradığı bombalı suikast sonucu, Ali Gaffar Okkan ise 8 yıl sonra 24 Ocak 2001'de Diyarbakır Emniyet Müdürlüğü'den valilik binasına giderken pusuya düşürülerek şehit edildi

Araştırma, kitap ve makaleleri ile Türkiye tarihine damga vuran gazeteci Uğur Mumcu, 24 Ocak 1993'te, evinin önünde park halinde olan otomobiline yerleştirilen bombanın patlaması sonucu hayatını kaybetti. Aradan geçen 27 yıla rağmen olayın ardındaki sır perdesi henüz aydınlatılamadı.

Diyarbakır'a ‘evim’ diyen ve Diyarbakırlıların da ‘baba’ olarak nitelendirdiği Emniyet Müdürü Ali Gaffar Okkan ise 24 Ocak 2001’de Emniyet Müdürlüğü'den valilik binasına giderken pusuya düşürülmüş, açılan çapraz ateşte yanında bulunan 5 polis memuruyla birlikte şehit olmuştu.

Okkan 1997 yılında atandığı Diyarbakır Emniyet Müdürülüğü görevinde Türk emniyet teşkilatı için ilk sayılabilecek uygulamaları hayata geçirmişti. Polisin halktan kopuk olamayacağına inanan Okkan emniyet teşkilatı ile vatandaşı kaynaştırmayı başarmıştı. Hizbullah terör örgütüne yönelik başarılı operasyonlarla örgütü önemli ölçüde yıpratan Okkan örgütün hedefi haline gelmişti.

Merhum Mumcu ve Okan'ı saygıyla anıyoruz.

YORUMLAR

  • 0 Yorum
Henüz Yorum Eklenmemiştir.İlk yorum yapan siz olun..
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR x
DÜZCESPOR’A TFF DARBESİ MECLİS GÜNDEMİNDE!
DÜZCESPOR’A TFF DARBESİ MECLİS GÜNDEMİNDE!
YANLI ŞEKİLDE TESCİL EDİLMESİ KABUL EDİLEMEZ
YANLI ŞEKİLDE TESCİL EDİLMESİ KABUL EDİLEMEZ