MÜLKİ AMİR FARKI

MÜLKİ AMİR FARKI

Düzce Valisi Zülkif Dağlı, bağımlılıkla mücadele konusunda ülke genelinde ses getiren ve örnek gösterilen projeyi kararlılıkla sürdürüyor.

29 Aralık 2018 - 18:13

Düzce Valisi Zülkif Dağlı, bağımlılıkla mücadele konusunda ülke genelinde ses getiren ve örnek gösterilen projeyi kararlılıkla sürdürüyor.

Dağlı, başta üniversite, diyanet, milli eğitim, jandarma, emniyet, sağlık ve sosyal politikalar müdürlükleri olmak üzere tüm kamu kurumlarını ve sivil toplum örgütlerini bağımlılıkla etkin mücadele konusunda harekete geçirdi.

Bağımlılıkla mücadele konusunda önemli bir ulusal sempozyum düzenlendi.  Sempozyumda proje detaylı şekilde ele alındı.

Vali Dağlı, yaptığı açıklamada, şunları söyledi:

 “Bir sağlık sorunu olarak bağımlılık uzun yıllarca sağlık hizmeti ile bertaraf edilmeye çalışılmıştır. Bireyi bağımlılığa sürükleyen sebepler ve tedavide bireyin yaşadığı zorluklar değerlendirildiğinde olayın doktor- ilaç- hasta ilişkisinden çok daha karmaşık; kişinin kendilik algısı, akran etkisi, genetik, aile, okul, iş, gelecek beklentisi, sağlık hizmetinden yararlanma kolaylığı, ekonomik durum, sosyal normlar ve kabul, kültür, boş zaman etkinlikleri ve bireyin eğlence ihtiyaçlarının karşılanması gibi günlük hayatın içerisindeki birçok yapı ve unsurdan etkilendiğini bilmekteyiz.

Bu anlayış çerçevesinde toplumumuzda bağımlılığı azaltmak amacıyla eyleme ve sorun çözmeye dayalı ve uygulama odaklı bir disiplin olarak kamu politikası geliştirmek zorundayız. Ülkemizde sağlık sektörü bağımlılığın tedavisi konusunda önemli çalışmalar yapmakta, her geçen yıl tedavi ihtiyacının karşılanmasına yönelik gerçekçi adımlar atılmaktadır. Bununla birlikte diğer kamu kurumlarında da sorunun gerçekçi bir şekilde ele alınarak önleyici çalışmalar yapıldığı görülmektedir. Ulusal ve yerel bazda yapılan süreli çalışmaların etkili örneklerin geliştirilerek toplulukları etkileyen kararların hazırlanması ve uygulanmasına kaynaklık etmesi, disiplinleri bir araya getirerek bu amaç için düşünme atmosferi sağlamak amacıyla "Bir Kamu Politikası Olarak Bağımlılıkla Mücadelede Yeni Yaklaşımlar ve Başarılı Örnekler"  sempozyumu yapıldı ve olumlu neticeler alındı.’

YORUMLAR

  • 0 Yorum
Henüz Yorum Eklenmemiştir.İlk yorum yapan siz olun..
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR x
2. TARIM VE SANAYİ FUARI 1 EKİM'DE KAPILARINI AÇIYOR
2. TARIM VE SANAYİ FUARI 1 EKİM'DE KAPILARINI AÇIYOR
KORONAVİRÜS TOPLANTISINA KATILDILAR
KORONAVİRÜS TOPLANTISINA KATILDILAR