112’Yİ GEREKSİZ MEŞGUL ETME!

112'Yİ GEREKSİZ MEŞGUL ETME!

Valilik tarafından yapılan açıklamada, 112 acil çağrı merkezinin asılsız çağrılarla meşgul edilmemesi üzerinde durularak, son 3 yılda 112 acil merkezine gelen asılsız çağrılar konusunda rakamsal bilgiler verildi.

09 Şubat 2019 - 10:39

İçişleri Bakanlığı koordinesinde yürütülen çalışmalar neticesinde, birden fazla olan acil çağrı numaralarının tek numara “112” altında toplanmasını sağlamak üzere 112 Acil Çağrı Merkezi Müdürlükleri kuruldu. Acil çağrı merkezlerinde; Sağlık, İtfaiye, Jandarma, Polis, AFAD ve Orman çağrı hizmetleri ile Valiliklerce gerekli görülen diğer birimlerin aynı mekânda olduğu ve koordinasyon imkânı sağlayan model tercih edilerek çağrının alınması, olayların takip ve koordinasyonunun aynı salon içerisinde bulunan görevliler tarafından yerine getirilmesi sağlandı.

GEREKSİZ ÇAĞRILAR

19 Kasım 2015 tarihinde Düzce’de faaliyete geçen 112 Acil Çağrı Merkezi Müdürlüğüne; 2016 yılı içerisinde gelen toplam 471.715 çağrının yüzde 67’si, 2017 yılı içerisinde gelen toplam 468.891 çağrının yüzde 64’ü, 2018 yılı içerisinde gelen toplam 438.614 çağrının ise yüzde 60’ı gereksiz ve asılsız çağrılardan oluştu.

250 LİRA CEZA

112 Acil Çağrı Merkezini asılsız ihbar yapmak suretiyle meşgul eden ve bu davranışlarında ısrar eden kişiler hakkında, “112 Acil Çağrı Merkezini asılsız ihbarda bulunmak suretiyle meşgul ettikleri tespit edilen kişilere, il Valileri tarafından 250 (İkiyüzelli) Türk Lirası idari para cezası verilir. Tekerrür halinde bu ceza iki katı olarak uygulanır.” Hükmü uyarınca idari para cezası uygulanıyor.

Açıklamada “11 Şubat 112 Günü” nün tüm Avrupa ülkeleri ile eş zamanlı olarak Türkiye’de de kutlandığı belirtilerek, Şubat ayının yılın 2. ayı olduğu düşünüldüğünde, 11 Şubat günü rakamsal olarak yazıldığında “112” rakamının ortaya çıktığı, bu özel güne vurgu yapmak ve toplumsal farkındalık oluşturmak amacıyla her yıl “11 Şubat 112 Günü” Avrupa ülkelerinde ve ülkemizde çeşitli etkinliklerle halka tanıtıldığı, gereksiz ve asılsız çağrıların engellenmek istendiği kaydedildi.

Bu kapsamda; 112 Acil Çağrı Merkezi numarasının amacı dışında kullanılması, hattın gereksiz yere meşgul edilmesi, gerçekten acil yardım bekleyen kişilerin, çağrı merkezine ve dolayısıyla yardıma ulaşmasında zaman kaybı yaşamasına sebep olduğu belirtilen açıklamada, Ayrıca, gereksiz ve asılsız çağrıların, kamu hizmetlerinin aksamasına, kamu araçları ile kamu kaynaklarının gereksiz yere kullanılmasına ve israfa da yol açtığı vurgulandı.

Açıklamada, “Dakikaların, hatta saniyelerin önemli olduğu hayati durumlarda, asılsız ve gereksiz çağrılar sebebiyle telafisi mümkün olmayan maddi ve manevi kayıplar, hatta can kayıpları olabileceği göz önünde bulundurularak konu hakkında hassasiyet gösterilmesi gerekmektedir.” İfadelerine yer verildi.

YORUMLAR

  • 0 Yorum
Henüz Yorum Eklenmemiştir.İlk yorum yapan siz olun..
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR x
FARUK ÖZLÜ'NÜN MAKAM ODASINDA KAVGA!
FARUK ÖZLÜ'NÜN MAKAM ODASINDA KAVGA!
BU VAKIF NE İŞ YAPAR? BAĞIŞLARA NE OLDU?
BU VAKIF NE İŞ YAPAR? BAĞIŞLARA NE OLDU?