ÖZLÜ'NÜN DANIŞMANI İHALEYE FİTNE KARIŞTIRDI!


ÖZLÜ'NÜN DANIŞMANI İHALEYE FİTNE KARIŞTIRDI!

Düzce Belediye Başkanı Faruk özlü'nün  resmi danışmanı ve Beltaş Yönetim Kurulu üyesi Üzeyir Yiğit, yaptığı açıklamalarla “Kent Mobilyaları ve Açık Hava Reklamcılığı" ihalesine fitne sokarak kafaları karıştırdı..

Resmi danışman Üzeyir Yiğit, duzceanaliz.com isimli yerel internet sitesinde yayınladığı köşe yazısında, ihaleyle ilgili dikkat çeken açıklamalarda bulundu.

Üzeyir Yiğit, yazısında, sözkonusu ihalenin adeta adrese teslim yapıldığını ve Beltaş şirketine verileceğinin altını çizdi.

Yiğit, ihaleye fitne karıştırmak anlamına gelebilecek içerikteki yazısında özetle şu ifadeleri kullandı:

“İhaleyle alakalı şunu diyeyim! Arkadaşlar suçlamalarınıza bakın komik olmayalım. Bu ihale, ticari ürünün belediyenin kontrolünde kalması ve kamu zararı gözetilerek kanunu bir dayanakla kamu şirketinin kontrolüne veriliyor.  

Bu kâide her belediye tarafından yapılır ve ülkede herkes böyle bilir. Belediyeler sıklıkla bu formülü uygularlar. Bu sadece bu ihale için değil köprü yapımı, yol yapımı, beton santrali çalıştırması, çevre düzenlemesi… Her işte uygulanan geçer bir akçedir.  İkincisi ihale belediyenin kontrolünden çıkmıyor! Kamu yararına daha faydalı olunacak bir formüle dönüştürülüyor.  Şöyle düşünün! Bir ürün var belediyeye ait, her sene kiraya veriyor ama ne hikmetse, her seferinde el ele baş başa bir durumla karşı karşıyayız, hatta borçlu çıkılarak süre doluyor. (Bu ifadeyi yanlış anlamayın; bakım, ilave yatırım, reklam bedeli, baskı o bu) Şirket üzerinden yürütülecek süreç kamu yararına daha faydalı olması için formülize ediliyor. Yoksa kimse kimsenin ekmeğini elinden almıyor.“ 

.. BELTAŞ kamu adına uygun olan formülle hareket edecektir. Yaptığı her iş, Sayıştay ve Maliye denetlemelerine açıktır. Ne kamu, ne de taşeron zarar etsin istemeyiz. Süreç şeffaf bir şekilde devam edecektir. "

Düzce Belediyesi’nin 11 Nisan 2023 tarihinde çıkacağı Kent Mobilyaları ve Reklamcılığı ihalesi Faruk Özlü'nün danışmanı Üzeyir Yiğit'in adeta itiraf gibi açıklamasıyla hukuka aykırı ve tartışmalı bir duruma geldi.