FERRORE 'NİN FINDIK OYUNU!

Türkiye’deki fındığın yüzde 80’ini alan Ferrero, fındık fiyatlarını dilediği gibi ayarlıyor. 


FERRORE 'NİN FINDIK OYUNU!

İtalyan kökenli firma, yeni sezon başlamasına rağmen alım fiyatını açıklamadı. Fındık fiyatının bu yıl artmasını bekleyen üreticiler, İtalyan Ferrero’nin insafına bırakıldı.

Fındık fiyatlarını istedikleri gibi belirleyen Ferrero, dünyanın bir numaralı gıda tekeli. Dünyanın önde gelen ilk 100 firması arasında ilk 20’de olan Ferrero’nun yıllık cirosu 10 milyar euro dolayında.

Fındık piyasasını tümüyle ele geçiren Ferrero, bu yıl bilinçli olarak fındık fiyatını belirlemedi. Bu durum, piyasada fındık fiyatının 40 ile 43 lira arasında seyretmesine ve üreticilerin mağdur olmasına yol açıyor.

TMO’nun açıkladığı 52 liralık fiyata rağmen serbest piyasada fındık ortalama 42 liradan işlem görüyor. Türkiye’deki en büyük alıcı olan Ferrero’nun fiyat vermemesi ve bilinci olarak alıma geçmemesi piyasanın düşük kalmasına neden oluyor.

Fındık fiyatı düşük kalınca Ferrero milyar dolar kazanç elde ediyor. Türkiye’nin fındık ihraç rakamı yıllık 2 milyar dolar civarında. Bir kilo iç fındıktan ortalama 1 dolar kazanan Ferrore’nin elde ettiği karın çok büyük olduğu tahmin ediliyor.

TMO’nun açıkladığı 52 liralık fiyat rağmen Ferrero’nun piyasayı baskılaması yüzünden fındık fiyatları yükselmiyor. Bu fiyat oyununun sonucunda fındık üreticisi kaybediyor, İtalyanlar kazanıyor.