RETÖRLÜK İÇİN ADAY BOLLUĞU

Nigar Demircan Çakar’ın istifasıyla boşalan Düzce Üniversitesi Rektörlüğü için aday müracaatları başladı.


RETÖRLÜK İÇİN ADAY BOLLUĞU

Rektör adaylığı için resmi başvurular 3 Haziran 2022 tarihinde başladı. Bugüne kadar toplam 20 adayın YÖK’e müracaat ettiği bildirildi. 
Rektör adaylığı için resmi müracaatın başlamasıyla birlikte Düzce Üniversitesi hareketlendi. Rektör olabilmek için kulis çalışmaları da hızlandı.
Düzce Üniversitesi’nden mevcut rektör yardımcılarının yanı sıra, bazı fakülte dekanları ile öğretim üyeleri öğretim üyeleri olmak üzere toplam 16 kişinin YÖK’e başvuruda bulunduğu, üniversite dışından ise şimdilik 4 kişinin rektör adaylığı için başvuru yaptığı bildirildi.
Rektörlük için başvuru tarihi 17 Haziran 2022 Cuma günü mesai bitiminde sona erecek. Bu tarihe kadar müracaatların devam edeceği ve rektörlük aday sayısının 25’i bulabileceği ifade edildi.
 
SÜREÇ NASIL İŞLEYECEK?
Üniversitelerde rektörlük seçimleri kaldırıldığı için yeni rektör atamaları sürecinde önce YÖK’e başvuru yapılıyor.
YÖK, başvuruları değerlendirdikten sonra ilk elemeyi yapacak, elemeyi geçen adaylar mülakata alınacak. Mülakat sonucunda aday sayısı 3’e düşürülerek, Cumhurbaşkanlığı’na sunulacak.
Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, YÖK’ün sunduğu 3 aday içinden takdir ettiği birini rektör olarak atayacak. Cumhurbaşkanı’nın, dilerse 3 aday dışından başka bir öğretim üyesini de rektör olarak atama yetkisi bulunuyor. Cumhurbaşkanı Erdoğan, üniversite içinden ya da dışından birini rektör olarak atayabilecek.
Yeni seçilecek rektör, 4 yıl görev yapacak.