ALTIN KIZIMIZ NURAY LEVENT TOKYO OLİMPİYATLARINDA

Uluslararası Halter Federasyonunun (IWF) kesinleşmiş olimpik dünya sıralamasına göre milli halterciler Nuray Levent 2020 Tokyo Olimpiyatları için kota kazandı.


ALTIN KIZIMIZ NURAY LEVENT TOKYO OLİMPİYATLARINDA

Düzce Gençlik ve Spor İl Müdürlüğü bünyesinde yetişen Halterde aldığı başarılı sonuçlarla yüz akımız olan, ulusal ve uluslararası şampiyonalarda rekor dereceler elde eden milli halterci Nuray Levent g ecikmeli olarak 2021 yılında Tokyo’da yapılacak olan olimpiyat takımında ülkemizi temsil etme hakkı kazandı.

BAKAN KASAPOĞLU, MİLLİ HALTERCİLERİ TEBRİK ETTİ

Gençlik ve Spor Bakanı Mehmet Muharrem Kasapoğlu, yayımladığı tebrik mesajında, şu ifadelere yer verdi:

"Uluslararası Halter Federasyonunun Olimpik Sıralama Listesine göre, Tokyo 2020 Olimpiyat Oyunları’na katılım hakkı kazanan 64 kilo haltercimiz Nuray Levent ile 61 kilo haltercimiz Ferdi Hardal’ı yürekten kutluyorum. Olimpiyat Oyunlarına kota alarak bizleri gururlandıran milli sporcularımızın başarısında emeği geçenlere teşekkür ediyorum. Nuray Levent ve Ferdi Hardal’a Tokyo 2020 Olimpiyat Oyunları’nda başarılar diliyorum."

Nuray Levent kimdir

2000 yılında Düzce'de doğdu. 2013 yılında Yenimahalle orta okuluna giderken Düzce Gençlik ve Spor İl Müdürlüğü Halter antrenörü Yasin Aydın ile yolları kesişti ve halter başladı.

1 yıl içinde yüksek performans göstererek 2014 yılında Konya’da yapılan Rumi çocuk oyunları için milli takıma seçildi ve şampiyonluk ile tamamladı.

Ardından 2014 yılı içinde u 15 Avrupa şampiyonasında sikletinde  8 Avrupa rekoru kırarak rekorlar tarihine geçti. Hemen akabinde 2015 yılında kendisine ait Avrupa rekorunu toplamda 4 kilo daha geliştirerek Avrupa şampiyonu oldu.

2016 yılında büyükler Avrupa şampiyonasında yaşı ve tekniği ile dikkati çeken Nuray Levent Avrupanın en genç ve en teknik sporcusu seçildi.

2016 yılı içinde Tayland’da yapılan yıldızlar dünya şampiyonasında ilimize dünya şampiyonluğunu getirdi.

2018 yılında Akdeniz oyunlarında sikletinde oyunlar şampiyonluğu yaşadı.

2019 yılında ise gençler Avrupa şampiyonluğu yaşadı. 2019 yılından sonra Ankara Büyükşehir Belediyespor halter takımına transfer oldu.

2021 yılında ise Ankaragücü takımını temsil ediyor.

Gecikmeli olarak 2021 yılında Tokyo’da yapılacak olan olimpiyat takımında ülkemizi temsil etme hakkı kazandı.