DÜZCE İTFAİYESİ FABRİKA YANGININDA YETERSİZ KALDI!

Teknorot fabrikasında çıkan yangın, Düzce itfaiye teşkilatının kapasitesinin sorgulanmasına neden oldu.


DÜZCE İTFAİYESİ FABRİKA YANGININDA YETERSİZ KALDI!

Düzce ve Türkiye'nin önemli fabrikalarından olan ve yaklaşık 2 bin kişiye istihdam sağlayan TEknorot fabrikasında geçtiğimiz gece çıkan yangın büyük saatler süren çabalar sonucu söndürüldü.

Yangınla ilgili araştırmalar sürerken, Düzce itfaiyesinin özellikle sanayi ve kimyasal madde yangınlarını söndürmede teknik araç ve malzeme konusunda yetersizliği de ortaya çıktı.

Teknorot yangınında, Düzce itfaiyesi olay yerine anında intikal etti ve su ile söndürme çalışmasına başladı. Ancak, itfaiyenin köpükle söndürme kapasitesi yetersiz olduğu için, çevre illerden destek istendi.

Sakarya'dan gönderilen yardım sonrası, Teknorot'un depolarındaki kimyasal madde yangınına köpükle müdahale edildi alevler sönndürüldü.

 

YETERSİZLİK

Düzce itfaiyesinin, özellikle içinde kimyasal madde barındıran büyük fabrikalarda çıkabilecek olası yangınlara müdahalede yetersizliği ortaya çıktı.

İtfaiye teşkilatında büyük yangınları söndürebilecek köpükle söndürme sistemi bulunmadığı, mevcut olan köpüklü sistemin araç gibi küçük ölçekli yangınlara müdahale kabiliyeti taşıdığı öğrenildi.

Düzce Esnaf Kredi ve Kefalet Kooperatifi Başkanı ve aynı zamanda TSO Meclis Üyesi Ertan Taşlı, Teknorot yangını sonrası yaptığı paylaşımda, "Sanayi yangınları sadece su ile söndürülecek yangınlar değildir. Farklı kimyasal maddelerin yanması su ile söndürülemez, sadece o kimyasalların sönmesini sağlayacak farklı maddeler kullanarak söndürülebilir.  Doğrusu güçlü bir itfaiye teknolojik araç ve ekipmanlara sahip bir itfaiye teşkilatı ile olur" diyerek olayın ciddiyetini gündeme getirdi.