ORMAN, BAHÇE VE ANIZ YANGINLARINA DİKKAT!

Düzce Belediyesi İtfaiye Müdürlüğü ekipleri, havaların ısınmasıyla birlikte ortaya çıkabilecek orman yangınlarına karşı uyarıda bulundu.  


ORMAN, BAHÇE VE ANIZ YANGINLARINA DİKKAT!

Düzce İtfaiye Müdürü Mehmet Caner Polat, mangal, sigara, temizlik amacı ile yakılan ateş ve rastgele atılan şişelerin orman yangınlarına davetiye çıkardığını, sıcak havayla kuruyan otlar ve yaprakların küçük bir kıvılcımla tutuşmaya elverişli hale geldiğini belirterek,  vatandaşlardan da bu duruma karşı dikkatli olmalarını istedi.

Polat, "Hava sıcaklıklarının artması ile anız, bahçe, tarla, orman yangınlarında artış olması ihtimali artmaktadır. Temizlik amaçlı yakılan ateş doğaya büyük zararlar vermektedir. Kontrol altına alınamaması sebebiyle büyük yangınlara neden olmaktadır." dedi  

Belediyeden yapılan açıklamada, anız, orman ve bahçe yangınlarının doğal hayata ciddi zarar verdiği belirtilerek, yangınların yol açtığı tahribatla ilgili şu bilgiler verildi:

1)Organik madde miktarı azalır, 
2)Mikrobiyolojik aktivite geriler, 
3)Omurgasız Hayvanlar yok olur, 
4)Toprağın su tutma kapasitesi azalır, 
5)Toprak verimliliği düşer, 
6)Erozyon riski yükselir, 
7)Biyolojik denge bozulur, 
8)Fiziksel ve kimyasal yapı zarar görür, 
9)Hava ve Çevre kirliliği artar, 
10)Orman vb. yangınlar artar, 
11)Telefon ve enerji iletim hatları zarar görür, 
12)Trafik kazası ihtimali yükselir.   
13) Milli Servet Kaybı ortaya çıkmaktadır. 

İstenmeyen yangınlara yol açılmaması için bahçe temizliği için ateş yakılmaması, piknik ve gezi, alanlarına çöp atılmaması, cam, metal gibi güneş ışınlarını yansıtıcı ve kolay alevlenici malzemelerin bırakılmaması, seyir halindeki araçlardan sigara atılmaması istendi.