Reklamı Geç
Reklam
  • Reklam
KELEŞ'İN İSTİFASININ ARKA PLANI!
Gölge Adam

Gölge Adam

KELEŞ'İN İSTİFASININ ARKA PLANI!

07 Ekim 2017 - 16:29 - Güncelleme: 09 Ekim 2017 - 12:58

Düzce Belediye Başkanı Mehmet Keleş, görevinden istifa etti ya da istifa etmek zorunda bırakıldı.

İstifaya kadar gelinen sürecin başlangıcı, aslında bir yıl kadar öncesinden başlayan bazı olaylara dayanıyordu.

2014’de halkın yüzde 60’a yakınının desteği ile başkan seçilen Keleş, birinci yılını olumlu icraatlarla geçirdi.

Ancak, ikinci yılında ise siyaseten bazı hatalar ve negatif algıya yol açan icraatlar yaptı.

Örneğin, tartışmalara yol açan makam aracı ve saat kuleleri gibi icraatlarını kamuoyuna iyi anlatamadı. İletişimde arızalar yaşadı.

Hecinler çöp meselesindeki süreci hatalı yönetti, gereksiz polemiklere sebebiyet vererek, konunun ülke gündemine taşınmasını engelleyemedi.

Keleş’in çok tartışılan icraatlarından birisi de, başkanlık makamının bulunduğu alanı duvarla giriş çıkışa kapatmasıydı. Bu alana özel bir güvenlik kapısından giriş çıkış sağlanması, vatandaşların girişinin kısıtlanması kamuoyunda çok fazla eleştiriler konuların başında geliyordu.

 

SOKAĞA ÇIKMADI

Keleş’e yöneltilen eleştiriler arasında, sokağa çıkıp halkın arasında gezmemesiydi.

Halkı ihmal eden bir görüntü sergileyen Keleş, nadiren de olsa sokağa çıktığında yanında korumalar, danışmanlar ve gereksiz elemanlarla negatif bir görüntü sergiliyordu. Bu negatif imaj sebebiyle Keleş’e yönelik eleştiriler sertleşiyordu.

Seçim öncesi “Ben ulaşılabilir başkan olacağım” demesine rağmen Keleş, halkla arasına görünmez bir duvar çekti.

Keleş, AK Parti İl Başkanı Hikmet Keskin’le de ciddi problemler yaşadı.

Keskin’le siyaseten anlaşamayan ve görüş ayrılıklarına düşen Keleş’le teşkilat arasındaki bağlar zayıfladı, kopma derecesine geldi.

Özel İdare’ye ait arsanın yeşil alana dönüştürülmesi sürecinde de Keleş ile sadece Hikmet Keskin değil, Bakan Faruk Özlü ve diğer vekiller de ters düştü. Bu olaylar sonucunda Özel İdare Genel Sekreteri Muharrem Tozan görevden alındı.

Keleş’in kendi partisindeki siyasilerle ters düşmesi, genel merkeze şikayetler olarak iletildi. Parti yöneticileri ve bazı belediye meclis üyeleri, Keleş hakkında genel merkeze olumsuz raporlar ve şikayet dosyaları gönderdiler.

 

AKRABALAR

Keleş’in tartışmalara ve eleştirilere neden olan bir başka icraatı da, bazı kritik görevlere akrabalarını getirmesiydi.

Belediyenin bazı birimlerine yakınlarını ataması, Keleş hakkındaki eleştirileri ve tartışmaları ayyuka çıkartmıştı.

Ayrıca, bazı yetersiz ve liyakatsiz kişileri Ankara’dan Düzce’ye getirip, sanat danışmanı, basın danışmanı gibi görevlere ataması, bazı kültürel ve sosyal etkinlikleri yine deneyimsiz ve liyakatsiz kişilere paslaması da tartışmalara ve eleştirilere yol açmıştı.

Mehmet Keleş’in damadının FETÖ operasyonları kapsamında Cumhurbaşkanı’na hakaretten başta olmak üzere çeşitli suçlardan dolayı tutuklanması bardağı taşıran son noktalardan biri oldu.

İşte bu ve benzeri konular ve olaylar sebebiyle Keleş hakkındaki şikayetler sadece genel merkeze değil, Reis’e kadar ulaştı.

Gelinen noktada hem Keleş’in fazla yıpranmaması, hem de partinin zarar görmemesi için istifa gündeme geldi.

YORUMLAR

  • 1 Yorum
  • zahit
    11 ay önce
    Eğer yolsuzluğu Varsa yargılanmalı yoksa niye görevden alındı dürüst insan istifa etmez Sonuna kadar mücadele ederdi Allah bilir ne açıkları var ki istifa etti

Son Yazılar