Reklamı Geç
BAKAN ÖZLÜ'NÜN YANLIŞI VE HAKLI TEPKİLER!
Gölge Adam

Gölge Adam

BAKAN ÖZLÜ'NÜN YANLIŞI VE HAKLI TEPKİLER!

14 Nisan 2018 - 13:45

Düzce kamuoyu, aylardır Kabalak köyü yakınlarında yapımına başlanan köpek barınağı ile çalkalanıyor.

Kamuoyunun gündeminde olan bu konu, TBMM gündemine de taşınmış durumda.

Tepkilerin odak noktasını Kabalak köyü yakınlarında yapımına başlanan köpek barınağının yol açacağı kirlilik ve devamında meydana gelmesi muhtemel sıkıntılar oluşturuyor.

Bilindiği gibi, köpek barınağı konusu ilk kez geçtiğimiz yıl Kurban Bayramı’nda gündeme gelmişti.

Bilim, Sanayi ve Teknoloji Bakanı Faruk Özlü, yaptığı açıklamada, “Kabalak köyü civarında köpek barınağı kuruyoruz” gelmiş ve bunu bir müjde olarak ilan etmişti.

İşte bu andan itibaren özellikle Boğaziçi ve Kabalak köyü halkı eleştirilere ve tepkilere başlamıştı. Eleştiriler sert tepkilere dönüştü ve bölge halkı isyan noktasına geldi.

Köpek barınağının yapılmasını engellemek için bazı eylemlerde bulunuldu, ancak netice alınamadı. Eylemler devam ederken, bölge halkına muhalefet partilerinden ve sivil toplum kuruluşlarından destek gelmeye başladı.

İktidar kanadı ise olayları görmezden gelme stratejisi izlerken, köpek barınağı ile ilgili ihale yapıldı, inşaat çalışmalarına start verildi.

Şimdi gelelim olayların analizine..

 

BAKANIN YANLIŞI

Bakan Özlü’nün  bölge halkının tepkilerine neden olan böyle bir yatırımda inatçı ve ısrarcı tavır takınması, siyaseten doğru bir hamle olmamıştır.

Bölge halkı her seçimde AK Parti’ye yüksek bir destek vermiştir. Bu desteğin karşılığını köpek barınağı ile almaları hoş olmamıştır.

Köpek barınağının bölgenin içme suyu kaynaklarına yakın olması, içme suyunun kirlenme ihtimali dikkate alındığında yer seçiminin isabetli olduğu söylenemez.

Yine o bölgede karayoluna yakın daha uygun boş alanlar vardı.

Düzce’ye ille de bir köpek barınağı yapılacak idiyse, Çilimli, Cumayeri ve Gümüşova ilçelerinde çok uygun araziler mevcuttu. Kabalak tercihinde inad edilmesi ve ısrarcı olunmasının arka planındaki neden hala bilinmiyor.

Bakan Özlü, keşke bu olayı enine boyuna değerlendirip, bölge halkının endişelerini dinleyip öyle karar verseydi, siyaseten hem doğru bir adım atmış olur, hem de halkın isyanını engellemiş olurdu.

 

HAKLI TEPKİLER

Artık oy yaydan çıktı.

Ne siyasi irade geri adım atıyor, ne de bölge halkı..

Köpek barınağı yatırımı başladı, yıl sonunda tamamlanacak ve binlerce köpek o arazi içine yerleştirilerek, bakım ve tedavileri yapılacak.

Bölge halkı ise demokratik eylemlerini sürdürmeye kararlı. Öyle kolay kolay vazgeçmeye niyetli değiller. Şimdi herkes Bakan ve siyasilerin seçim dönemi kendilerini ziyaret etmelerini bekliyorlar.

Kimi bazı köylüler, seçim gezilerinde AK Parti temsilcilerini köyden kovmayı bile düşünüyorlar. Bazıları ise “AK Partililer’i köyümüze sokmayalım” diyorlar.

Haklılar, çünkü 2002’den bu yana yapılan her seçimde AK Parti Boğaziçi ve Kabalak bölgesinden yüzde 70’in üzerinde oy desteği aldı.

AK Parti’ye oy veren kimi köylüler, “Oylarımız haram olsun, hakkımızı helal etmiyoruz” noktasına gelmiş durumdalar.

Gerekçeleri de şöyle: “Siyasiler derdimize kulaklarını tıkadı. Bizim istemediğimiz, karşı çıktığımız bir yatırımı, zorla yapıyorlar. Bizleri yok sayıyorlar. Biz de onları yok sayacağız”

Keşke, Sayın Özlü ve vekiller daha ince eleyip, sık dokusaydılar, insanların hassasiyetlerini dikkate alsalardı.

“Biz yaptık, oldu, bitti” demeselerdi.

 

 

 

 

 

 

 

YORUMLAR

  • 0 Yorum
Henüz Yorum Eklenmemiştir.İlk yorum yapan siz olun..

Son Yazılar