Reklam
 • Reklam
AK PARTİ HANGİ BELEDİYELERİ KAYBEDER!
Gölge Adam

Gölge Adam

AK PARTİ HANGİ BELEDİYELERİ KAYBEDER!

04 Ağustos 2018 - 11:59

31 Mart 2019’da yapılacak yerel seçimlerle ilgili süreç ekim sonu, kasım başı gibi başlayacak.

Önce aday adayları ortaya çıkacak, sonra temayül yoklamaları, mülakatlar, kamuoyu anketleri filan derken aralık sonunda veya en geç ocak ayı başında resmi adaylar belli olacak ve yarış başlayacak.

AK Parti 2014’de Düzce’de 10’da 10 yaparak tüm belediyeleri kazanmış, il genel meclisinde çoğunluğu elde etmiş, belediye meclisi üyeliklerinde de ezici bir üstünlük sağlamıştı.

İl Başkanı Hikmet Keskin, son parti toplantısında, “Hedefimiz yine 10’da 10 yapmak” dedi.

Peki, önümüzdeki seçimlerde belediyelerin tamamını yine AK Parti kazanır mı?

Muhalefet ve özellikle MHP sandıktan çıkamaz mı?

SORUNLU YERLER

Milletvekili seçimlerinden önce AK Parti’li yetkililer, “Hedef yüzde 81 ve 3-0” diyorlardı.

Sandıklar açılınca büyük hayal kırıklığı yaşadılar. Oy oranı yüzde 54 oldu ve 1 milletvekili kaybedildi.

Ban öyle geliyor ki, yerel seçimlerde 10’da 10 hedefini tutturmak çok zor..

Düzce merkez, Akçakoca, Kaynaşlı, Gümüşova, Cumayeri, Gölyaka ve Beyköy’de ciddi sıkıntı var.

Akçakoca Belediye Başkanı Cüneyt Yemenici’nin yeniden aday gösterilmesi AK Parti’yi büyük riske sokabilir. Çünkü, Yemenici’ye hem parti tabanından, hem kamuoyundan sert eleştiriler ve tepkiler var. AK Parti Akçakoca’da aday değiştirmezse burayı MHP’ye kaptırabilir.

Kaynaşlı ve Gölyaka belediye başkanlarına da benzer tepkiler var. Erol Bayraktar ve Bekir Akbulut’a parti içinden büyük tepkiler var.  Aday değişikliği olmadığı takdirde bu iki belediyenin de kaybedilmesi sözkonusu olabilir.

Cumayeri Belediye Başkanı Recep Tuna ile Beyköy Belediye Başkanı Osman Kılıç’ın da kredisi bitti. Bu iki yerde aday değişikliği yapılmazsa, seçim büyük riske sokulur.

AK Parti Yığılca, Çilimli ve Boğaziçi’nde mevcut adaylarla devam ederse sıkıntı yaşamaz.

DÜZCE

Düzce Belediye seçiminde MHP oldukça iddialı duruma geldi.

Belediye sınırları içinde oyunu ciddi anlamda artıran MHP’nin güçlü bir adayla sahaya çıkması, AK Parti’yi sıkıntıya sokar.

AK Parti’nin mevcut başkan Dursun Ay ile seçimi kazanması kolay değil. Partinin her ne kadar kemik bir oyu olsa bile, Dursun Ay’ın işi çok zor.

Şu an için sadece Dursun Ay’ın aday adayı olması kesinleştiği için kısıtlı analiz yapabiliyorum.

MHP’DE DURUM

MHP, özellikle Düzce merkez ve Akçakoca başta olmak üzere bazı yerlerde oldukça iddialı konuma geldi.

Cumhur İttifakı içinde yer alan ve 24 Haziran seçimlerinde AK Parti seçmeninin desteklediği MHP, önümüzdeki seçimlerde bazı belediyeleri kazanacak durumda.

MHP yönetimi aday tercihlerinde yanlış yapmazsa 3-4 belediyeyi kazanabilir.

Böyle bir sonuç asla sürpriz olmaz.

AK Parti’nin belediye başkanlıkları ile meclis üyeliklerinde göstereceği yanlış aday isimleri MHP’ye yarar.

Tıpkı 24 Haziran’da olduğu gibi MHP tepki oylarını toplar, birkaç belediyeyi kazanır.

YORUMLAR

 • 5 Yorum
 • Yeter artik
  3 ay önce
  Ak parti bu secimde belediyelerde sandığa gömülecek. Mhp geliyor. Vaadler verip sonra çalıp cirpmayla bu işler olmuyor . Duzce hala büyük bir kasaba görünümünde.
 • Ercan
  6 ay önce
  yusuf düzceyi kesin alır.
 • akif çebi
  6 ay önce
  beleş oyları alıp düzce halkına hizmet yatırım yapmayan belediyeler gitmeli 10 da 10 yapıp başarılı olamayan akp düzceye layık gördügü siyasetin karşılıgını yerel seçinde büyük ders alarak görecek düzce akçakoca gölyaka gümüşova beyköy belediyesini akp kaybedecek
 • fatik kardüz
  6 ay önce
  düzce belediyesi akçakoca gümüşova gölyaka beyköy belediyesi degişmeli proje üretmeyen hizmet getiremeyen belediye konumunda ruti hizmetlerle belediyecilik yapan bu belediyeler düzce degişmeli muhalefet daha etkili siyaset izlemeli düzcenin sorunlarına el atmalı iktidarı yıpratıcı politika yapmalıki düzce degişim olsun düzce kalkınsın gelişsin yoksa düzce sahpsiz kalmaya yerinde saymaya devam eder
 • Kerim
  6 ay önce
  Gümüşova'lı olarak biz artık partisine bakmayacağız adaya bakacağız. Gümüşova Belediye'sinin satılmadık yeri kalmadı. Adamlar borçluyken sata sata, taşla toprakla zengin oldular. İki taş döşeyerek oy alacaklarını zannediyorlarsa yanılırlar. İnsanlar korku yüzünden sesini çıkaramıyor. Bir önceki seçime göre AKP liler çok oy kaybettiler. ÇAKIR'ın Cumayeri ve Gümüşova da seçimi alacak gözü tok dürüş çalışkan bir adayla çıkması gerekir. Kendi beldesinde kaybederse faturası ona yıkılır. İşleri bu dönem çok zor. Ceketi at kazan bitti. Halk uyandı.Benden uyarması

Son Yazılar