Reklam
  • Reklam
ÜNİVERSİTEDEKİ BAZI İHALELER USULSÜZ!
Reklam

ÜNİVERSİTEDEKİ BAZI İHALELER USULSÜZ!

Düzce Üniversitesi’nde geçen yıl yapılan bazı ihalelerin usulsüz olduğu ortaya çıktı.

02 Ekim 2019 - 16:56

Sayıştay’ın Düzce Üniversitesi’yle ilgili denetim raporu yayınlandı.

Raporda Düzce Üniversitesi Uygulama ve Araştırma Merkezi Döner Sermaye İşletmesi’nin mal ve hizmet alımlarında ihale usullerine aykırılık tespit edildi.

Raporda, “Kamu mal ve hizmet alım usullerinden temel ihale usulü olan “açık ihale” yerine “doğrudan temin” alım usulünün yaygın olarak kullanıldığı tespit edilmiştir. Doğrudan temin yöntemi ile gerçekleştirilen mal ve hizmet alımlarının ilgili bütçe kaleminde önemli bir büyüklüğe sahip olduğu görülmektedir. Harcamaların, rekabeti ve kaynakların verimli kullanılmasını sağlayacak şekilde temel ihale usullerinden biri olan açık ihale usulü ile yapılması gerektiği, parçalar halinde istisnai bir alım yöntemi olan doğrudan temin yöntemi ile temininin kamu ihale mevzuatına uygun olmadığı değerlendirilmektedir” denildi.

Döner Sermaye İşletmesi’nin 2018 yılında 440 bin 320 lira kırtasiye alımı yaptığı, bu alımı açık ihale ile değil, yeterli piyasa araştırması yapmadan doğrudan temin ile gerçekleştirdiği bildirildi.

Sayıştay denetiminde ayrıca, Sağlık, Kültür ve Spor Daire Başkanlığı’nın bazı ihalelerinde de mevzuata aykırılık belirlendi.

YORUMLAR

  • 3 Yorum
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR x
KORONADA SON DURUM
KORONADA SON DURUM
BAYRAMDA NASIL BESLENMELİ?
BAYRAMDA NASIL BESLENMELİ?