Reklam
  • Reklam
SANAYİCİLERE FİNANSAL YÖNTEM ANLATILDI
Reklam

SANAYİCİLERE FİNANSAL YÖNTEM ANLATILDI

Düzce Organize Sanayi Bölgesi (DOSB), Düzce Ticaret ve Sanayi Odası, Düzce Teknopark ve Teknoloji Transfer Ofisi katkılarıyla DOSB Sosyal Tesisleri’nde, sanayicilere yönelik ‘Üretim-İnovasyon- Finans’ konulu panel düzenlendi.

23 Ocak 2019 - 14:03

Düzce Organize Sanayi Bölgesi (DOSB), Düzce Ticaret ve Sanayi Odası, Düzce Teknopark ve Teknoloji Transfer Ofisi katkılarıyla DOSB Sosyal Tesisleri’nde, sanayicilere yönelik ‘Üretim-İnovasyon- Finans’ konulu panel düzenlendi.

Düzce OSB’de faaliyet gösteren firmalarının temsilcilerinin katıldığı panele konuşmacı olarak Albaraka Portföy Genel Müdür Yardımcısı Avşar Radi Sungurlu, TAKASBANK eski Genel Müdürü Dr. Emin Çatana, Melek Yatırımcı Ağı Kurucusu Mehmet Buldurgan, Düzce Teknopark Genel Müdürü Dr. Özkan Şahin katıldı.

Yaklaşık üç saat süren paneli Düzce protokolü, Kırklareli Ticaret ve Sanayi Odası Yönetim Kurulu Başkanı Soner Ilık ve sanayiciler izledi.
Panelin açılış konuşmasını DOSB Yönetim Kurulu Başkanı Selim Yirmibeşoğlu yaptı. Konuşmasında dünya genelinde fon akışlarının yavaşladığına dikkat çeken Yirmibeşoğlu özetle şu görüşlere yer verdi “ Dünyadaki teknolojik değişimler, heyecan verici yenilikler, yeni iş modelleri, Endüstri 4.0 derken, dünyada ülkelerin siyasal ve ekonomik bakımdan değişken, belirsiz, karmaşık ve muğlak bir dönemin içine girdiği gözlemliyoruz. Dünya genelinde yakın zamanlarda yaşanan krizler, gelişmiş ülkelerden gelişmekte olan ülkelere fon akışlarını son iki yılda yavaşlatmaya başlamıştır. Bu durum ülkemiz açısından bankacılık kemsini ve dolayı ile de şirketlerimizi kaynak temini yönünden zorlamaktadır. Talep daralması ile ekonomiyi zorlayan bu durum özellikle hizmet ve imalat sektörünü finans temini açısından oldukça zor duruma sokmuştur. Dünyadaki ve ülkemizdeki bu gelişmeler, toplumumuzu ve şirketlerimizi zorlu bir süreçle karşı karşıya getirmektedir.” 
Daha sonra kürsüye gelen Düzce TSO Yönetim Kurulu Başkanı Tuncay Şahin de “Yönetim kurulumuz, kanunda yazılı görevlerimizin yanında, üyelerimize yeni iş imkanları ve pazarlar yaratılması, katma değer yaratıcı ve yenilikçi faaliyetleri desteklemek ve bunu teşvik etmek gibi öncelikler üzerinde çalışmayı en önemli misyonu olarak belirledi. Bundan 20 yıl önce Türkiye’nin yüksek katma değerli teknolojik ürünlerinin gayri safi milli hasıladaki payı yüzde 2'lerde bulunuyordu. Bugün ise hala bu oran yüzde 2'lerde bulunuyor. Ancak her yıl ortalama yüzde 4-5'lerde büyüdüğümüz halde ve bu oranın aynı düzeyde kalması bu konuda ciddi bir problemimiz olduğunu gösteriyor. 
Düzce olarak , çok geniş sanayi ve üretim alanlarımız mevcut değil, bu durum bizi daha fazla katma değerli üretim yapmamız ve ihraç etmemiz gereğini ortaya çıkarıyor. Bu durum ise inovasyon ve ar-ge konusunda gelişebilmek için her türlü enstrümanı kullanmamızı gerektiriyor. Ayrıca odamız,düzce üniversitesi ve düzce teknopark ile birlikte yürüttüğümüz inovatif girişim kuluçka merkezi programını da desteklediğimizi ve çok önemsediğimizi ifade etmek istiyorum. Bildiğiniz üzere, bu toplantımızın önemli konularından birisi de şirketlerimizin kaynak temini konusunda yaşadığı problemler. Ancak bu probleme farklı açılardan da bakmak gerekiyor. Kaynak temininde yaşanan zorluklar, elde edilen kaynağın da daha rasyonel kullanılmasını çok değerli hale getiriyor. 
Türkiye’deki şirketlerin en büyük sorunlarında birisi de sermaye içerisindeki özkaynak oranının çok düşük düzeylerde bulunmasıdır. Bu sorun şirketleri ister istemez borçlanma yoluna gitmeye zorluyor. Böyle bir durumda borcun geri ödenebilmesi için de alınan borcun faizinden daha fazla katma değer yaratmak gerekiyor. Bu başarılamazsa sürecin sonu borçların ödenememesi, zarar beyan edilmesi ve daha kötüsü ise şirketlerin iflasa kadar sürüklenmesi oluyor. Tabii şirketler kâr elde edince devlet vergi yolu ile kâra ortak oluyor, ancak zarara ortak olmuyor. Bu panelin çok yararlı olacağı ve çözüm noktalarında önemli katkılar sunacağına inanıyorum. ” 
Panelin moderatörlüğünü yapan Dr. Emin Çatana, Türkiye ve uluslararası alanda, finans kaynaklarına değindi. Çatana sanayicilerin finans kaynaklarına ulaşabilmeleri için işbirliği yapmaları gerektiğine değindi ve şu görüşlere yer verdi “ Ekonomi içinde finans/para kaynakları bulunmaktadır. Paranın yok olması mümkün değildir. Çeşitli nedenlerle para saklanıyor, sıkılıyor. Bu durum uzun süreli olmaz. Finans temini için sermaye birleşmesinin yapılması gerekir’. Portföy Genel Müdür Yardımcısı Avşar Radi Sungurlu, Melek Yatırımcı Ağı Kurucusu Mehmet Buldurgan ve Düzce Teknopark Genel Müdürü Dr. Özkan Şahin konuşmalarında kendi alanlarındaki faaliyetlerinden ve gözlemlerinden söz ettiler.

YORUMLAR

  • 0 Yorum
Henüz Yorum Eklenmemiştir.İlk yorum yapan siz olun..
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR x
DÜĞÜN, KINA VE SÜNNETLERDE KORONAVİRÜS DENETİMİ YAPILACAK
DÜĞÜN, KINA VE SÜNNETLERDE KORONAVİRÜS DENETİMİ YAPILACAK
KONURALP TANITIMI İÇİN ÖZEL KONSER
KONURALP TANITIMI İÇİN ÖZEL KONSER