Reklam
  • Reklam
ÖZLÜ’DEN ÖNEMLİ AÇIKLAMALAR
Reklam

ÖZLÜ'DEN ÖNEMLİ AÇIKLAMALAR

Düzce Belediye Başkanı Dr. Faruk Özlü ‘Basın Bayramı’ nedeniyle Düzce’de görev yapan gazeteciler ile biraraya geldi.

24 Temmuz 2020 - 15:07

Başkan Özlü Düzce’de yapılan ve yapılması planlanan projeler ile ilgili detayları basın mensupları ile paylaştı.

Özlü'nün açıklamalarından öne ifadeler şöyle:

ÇÖP TESİSİ  

İnşaat bu sene bitecek. Ekim ayı sonunda tesis hizmete girecek. Bizim kurduğumuz tesis bir fabrika olacak.   Çöp girecek elektrik gübre, yakıt ve dolgu malzemesi olacak. Yani sıfır atık dediğimiz şeyi gerçekleştiriyoruz Bu tesis bir fabrika olacak. Üzerine güneş panelleri kuracağız. Çöpten elektrik üretirken çatıdan da güneş enerjisi ile elektrik üreteceğiz. Çöp ayrıştıran ve işleyen bir tesis ve aynı zamanda elektrik enerijisi üreten bir tesis olarak ilki gerçekleştireceğiz.

İÇME SUYU

Düzce'nin içme suyu problemini belediye başkanı olmadan önce de biliyordum. İçme suyunda sıkıntı var. 35-40 yıldır Düzce’nin içme suyuyla ilgili yeni bir işlem yapılmamış.  Geldiğimiz noktada yaz aylarında yetersizleşiyor. Güzel bir çözüm bulduk. Beyköy’de Bıçkı deresi üzerinde regülatör inşa edeceğiz. 2 kilometrelik bir hat yapacağız. Şu an Düzce’nin tükettiği bir su kadar suyu bu kaynaktan sağlıyoruz. Buna bağlı olarak depoyu ve arıtma tesisini yeniliyoruz. Bunun maliyeti 100 milyon TL. Hasanlar barajından su getirsek 400 milyon lirayı bulacak. Hasanlar projesini geriye bıraktık.  

HATLARDA KAÇAK VAR

Düzceye su taşıyan hatlar 6-7 kilometre. Hatlarda su kaçağı var. Göletten sevk ettiğimiz suyun 3’te 2'si yolda kayboluyor. Arıtma kapasitesini artıyoruz. Düzce’nin içme suyu kaynağını güvene aldıktan sonra 6-7 kilometrelik hat. Asbestli boruları yenileyeceğiz. 12 aylık bir süreçte bu çalışmaları bitireceğiz. Düzce’nin önümüzdeki 35 yıllık su sorunu çözülecek.  

ULAŞIM

Düzce’nin toplu taşıma sistemi 10 milyon zarar ediyordu. Otobüslerin büyük kısmı eskimiş. Sistem zarar ediyor. Düzce Ulaşım A.Ş. şirketini kurduk. 114 esnaf Düzce’de otobüs aldı. İlk aşamada 100 adet sene sonunda 14 adet daha ilave edeceğiz. Üretim devam ediyor. 85 adedi üretildi. 21 Ağustos günü Düzce’deki toplu taşıma sistemi tamamen değişiyor. Eskileri kaldırıyoruz. Büyük otobüsler kilometrede 4 TL harcıyor, küçük otobüsün maliyeti 2 TL. Sabah akşam saatlerinde ek sefer için 8 adet büyük otobüs ayırdık. Kalabalık saatlerde bu otobüsler devreye girecek. 

Şoförlerin kıyafeti tek tip olacak. Kravatlı olacak beyaz gömlek, kırmızı süveterli olacaklar. Şoförlerimiz sertifikalı olacak. Bu hafiffe alınacak bir meslek değil. kıyafet zorunluluğu getiriyoruz.   

Temkinli gideceğiz. Güzel bir sistem oldu. Düzceliler, Düzcesporun kırmızı lacivertini istediler biz de bu renkleri kullandık. Yerli araçları tercih ettik. Düzcemize hayırlı olsun.  

PARKLAR

Mevcut parklar yıl sonuna kadar bitirilecek. Cedidiye camisinin önünde mülkiyeti sorunlu olan bir yer var, orayı da çözüyoruz. oraya bir yeraltı çarşısı yapacağız. Yeni bir fikir geldi. Tamamını yer altına alsak diye, mimarımız onun için çalışıyor. İstanbul caddesi ve parkların etrafındaki binaların tamamına cephe giydirmesi çalışması yaptık. 3 renk belirledik 3 renkten biri olacak. İş bankası ve Cedidiye cami önündeki alan tamamlanacak. İstanbul caddesini 1 hafta trafiğe kapatıp altyapıyı elden geçirip yenileceğiz. Fisko kavşağı karayollarında. Karayoları oraya bir viyadük yapacak.  

PAZARYERİ

Perşembe pazarı Düzce’ye yakışmıyor. Önce burayı yıkacaktık, sonra bir çalışma yaptık, yıkıp yakmak bir çözüm, fakat olduğu yer değil de biraz daha ileriye taşıyacağız. Güzel bir proje yaptık. İki bloklu bir proje. Ortasında park yeri olan bir proje. Bir tarafata sebze meyve, bir tarafta giysi satılacak. Klasik pazaryeri olacak. AVM tarzı yapmayacağız. Buna da bu sene başlayacağız.

YORUMLAR

  • 0 Yorum
Henüz Yorum Eklenmemiştir.İlk yorum yapan siz olun..
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR x
KORONADA SON DURUM
KORONADA SON DURUM
DÜZCE DEVLET HASTANESİ'NDE CORONA DEPREMİ!
DÜZCE DEVLET HASTANESİ'NDE CORONA DEPREMİ!