AK PARTİ'NİN OY VE VEKİL KAYBETMESİNİN NEDENLERİ, ÜMİT YILMAZ'DAN BEKLENTİLER VE ERDOĞAN BIYIK


AK PARTİ’NİN OY VE VEKİL KAYBETMESİNİN NEDENLERİ

AK Parti, 24 Haziran seçiminde 2002 yılından bu yana Düzce’de en düşük oranda oyu aldı ve bir milletvekili kaybetti.

Bunun başlıca bazı sebepleri var.

Vekil listesine olan seçmen tepkisi nedenlerin ilk sırasında geliyor. Fahri Çakır, Ayşe Keşir ve Numan Çabuk’tan oluşan aday listesi seçmen nezdinde kabul görmedi.  Teşkilat tabanında ve kamuoyunda yeterince karşılığı bulunmayan bu isimlerin aday gösterilmesine gösterilen eleştiri ve tepkiler sandığa yansıdı.

İkinci bir neden ise Seçim Koordinasyon Merkezi’nin (SKM) organizasyonundaki hatalardı. Adayların yönlendirilmesinde hatalar yapıldı, örneğin adayların gideceği bazı yerlerde önceden hazırlık yapılmamıştı. Koordinasyonda zayıflık ve eksiklikler vardı.

Bir diğer hata ise çarşı merkezinde seçim bürosu açılmamasıydı. Önceki tüm seçimlerde çarşı merkezinde seçim büroları açılır, seçmenle birebir iletişim kurulur ve algı oluşturulurdu. Açılan seçim büroları çarşı merkezinin dışındaydı ve boş kaldı.

Cumhur İttifakı da, AK Parti’den çok MHP’yi yaradı. Seçmenler, “Madem ittifak yapıldı. O halde cumhurbaşkanlığında Reis’e oy veririm, ama vekillikte MHP’ye” diyerek davrandı.

Ayşe Keşir’in “Böyle düşünenler FETÖ’cüdür” şeklindeki söylemi AK Parti seçmenini öfkelendirdi ve tepkilerin artmasına sebep oldu.

Seçmenlere yönelik algı yönetimi de iyi yapılamadı. Sadece boş binalara afiş asarak ve bütün bilboardları doldurarak yapılmak istenen algının aslında amacına ulaşmadığı, seçmen üzerinde çok fazla etkisi olmadığı ortaya çıktı.

Adaylar seçmene yönelik vaadlerinde yeni bir hikaye, yeni bir heyecan yaratamadı. Sürekli geçmişte yapılanlardan örnekler verilmesi kanıksandı, geleceği dönük yeni projeler konusunda yetersiz kalındı.

İşte bu ve benzeri sebepler yüzünden AK Parti Düzce’de tarihinin en düşük oyunu aldı ve 1 vekil kaybetti.

 

MHP MİLLETVEKİLİ ÜMİT YILMAZ’DAN BEKLENTİLER

MHP milletvekili Ümit Yılmaz, önümüzdeki dönemde sadece ülkücü hareketin ve kendisine oy verenlerin değil, tüm muhalefetin de umudu oldu.

Yeni dönemde kendisini önemli ve ağır bir sorumluluk bekliyor.

Yılmaz’ın işsizlere iş bulmasını, başta eğitim olmak üzere bölgenin ekonomik ve sosyal sorunlarını çözmesini kimse beklemesin.

Yılmaz’ın yapması gereken şey denetim görevi olacaktır.

Ümit Yılmaz, özellikle kamu ihalelerini, kurumlardaki atamaları, sağlık, eğitim, yerel yönetim gibi alanlardaki aksayan hizmetleri yakından takip etmeli, sıkıntıları ve sorunları gündeme getirmeli ve çözüm yollarını aramalıdır.

Örneğin Çilimli ve Gümüşova Organize Sanayi Bölgeleri neden yatırımcılara açılmadığını tespit edip, bunu gündeme taşımalı ve çözüm yollarını göstermelidir.

Düzce’nin eğitimde geri kalmasının önlenebilmesi için neler yapılması gerektiğini, fındık üreticilerinin sorunlarının nasıl çözülmesi gerektiğini ele almalıdır.

Yılmaz’ın denetim görevini iyi yapacağına inanıyorum. Bunu yaptığı takdirde kendisine inanarak oy verenlerin hakkını ödemiş olur.

 

ERDOĞAN BIYIK

Düzce Amatör Spor Kulüpleri Federasyonu Başkanı Erdoğan Bıyık, aynı zamanda Düzce TSO meclis üyesi, Futbol Federasyonu yöneticisi ve son olarak da Düzcespor yönetim kurulu üyesidir.

Yani bir koltukta birden çok karpuz taşımaktadır.

Bıyık, üstlendiği görevlerin tümünde başarılı olmuş bir sivil toplum lideridir.

Yerel seçimler yaklaştıkça Erdoğan Bıyık’ın ismi MHP’den belediye başkan adayları arasında geçmektedir.

Siyasi kulislerde ismi geçen aday adayları arasında en popüler olanı ve toplumda karşılığı bulunanı Bıyık’tır.

Özellikle spor camiasında sevilen bir kişi olan Bıyık’ın MHP’den belediye başkan adayı gösterilmesi seçimin kazanılması ihtimalini artırır. MHP, Bıyık’tan daha güçlü bir aday da bulamaz.

MHP Düzce Belediyesi’ni AK Parti’den almak istiyorsa Erdoğan Bıyık’ın adaylığı tam isabettir.