Reklam
"KAHVEDE CÜMBÜŞ"E TAM NOT

"KAHVEDE CÜMBÜŞ"E TAM NOT

Düzce Belediyesi Şehir Tiyatrosu "Kahvede Cümbüş" adlı oyun ile perdelerini açtı. İzleyicileri kahkahaya boğan oyun, tiyatroseverlerden tam not aldı.

22 Aralık 2018 - 11:19

Düzce Belediyesi Şehir Tiyatrosu "Kahvede Cümbüş" adlı oyun ile perdelerini açtı. İzleyicileri kahkahaya boğan oyun, tiyatroseverlerden tam not aldı.

Bu sezon Düzceli tiyatro severler için Düzce Belediyesi Şehir Tiyatrosu tarafından hazırlanan "Kahvede Cümbüş" adlı oyunun ilk gösterimi gerçekleşti. Düzce Belediyesi Kültür Merkezinde sergilenen oyunu 65. Türkiye Cumhuriyeti Bilim Sanayi ve Teknoloji Bakanı ve AK Parti Düzce Belediye Başkan Adayı Faruk Özlü, Düzce Belediye Başkan Yardımcısı Elif Sezer Cebar, Düzce İl Jandarma Alay Komutanı Mustafa Çetinkaya, Düzce Üniversitesi Rektör Yardımcısı İlhan Genç, Düzce Belediyesi Kültür Müdürü Seçil Acar ve çok sayıda tiyatrosever izledi.

Şehir Tiyatroları 24 kişilik kadrosu ile son provalarını tamamlayarak tiyatro severler ile buluştu. Mustafa Nogay Kesim'in yazdığı, Şehir tiyatrosu Genel Sanat Yönetmeni Selçuk Develi'nin yönettiği oyun tiyatro severlerden tam not aldı. Oyun hakkında bilgi veren Düzce Belediyesi Şehir Tiyatrosu Genel Sanat Yönetmeni Selçuk Develi; "Uzun süredir hazırlandığımız "Kahvede Cümbüş" adlı oyunumuz ile ilk gösterimi gerçekleştirmenin heyecan ve gururunu bir arada yaşıyoruz. Her Perşembe günü oyunumuzu Kültür Merkezinde ücretsiz olarak sahneleyeceğiz. Bu sezon yeni oyunumuz ile 6 Bin tiyatro severe ulaşmayı hedefliyoruz. Şimdiden 3 oyun  için rezervasyonlarımız dolmuş durumda. Bizlerden hiçbir desteği esirgemeyen Başkanımız Dursun Ay ve Başkan Yardımcılarımıza teşekkür ediyoruz. Oyunumuz için makyözümüzden koreografimize kadar tüm detaylar ile ilgilenip gerekli destekleri verdiler. Biz de onların verdiği destek ile provalarımızı tamamlayıp tiyatro severler ile bir araya geldik" dedi.

Düzce Şehir Tiyatrosu tarafından sahnelenen ’Kahvede Cümbüş’ isimli oyun her Perşembe akşamı saat 20.00'de Düzce Belediyesi Kültür Merkezinde ücretsiz olarak sanatseverler ile buluşacak.

Oyunun Konusu:

Türkiye’nin herhangi bir şehrinin, herhangi bir semtinde  erkek egemen kültürün bir ritüel gibi hergün yaşandığı bir kahvehane…  Farklı yaşta ve sosyal çevrelerden bir grup erkeğin mekânı olan kahvehaneye  iki genç kadının girmesiyle  erkeklerin ezberi bozulur. Üniversite öğrencisi kadınlar, erkek  arkadaşlarıyla bu kahvehane üzerine bahse tutuşmuşlardır. Aralarında  çeşitli çekişmeler olan erkekler dışarıdan gelen  iki kadına karşı birleşirler. Ne yapıp edip, bu kadınları dışarı  atılması gerekmektedir. Kahvehane sahibi Sado’ya göre ‘’namusu ve itibarı iki paralık olmuştur’’…  Erkeklerin  kurduğu ittifak iki kadını dışarı atmaya yetmediği gibi, ani gelişen bir olayla bazı erkeklerin eşleri de kahvehaneye gelir. Kadınlar kahvehaneye iyice yerleşir. Kahvehane mahalle kadınlarının eğlence mekânına dönüşür. Kadınların eğlencesi ve mutluluğu erkekler için dayanılmaz bir hal alır. Çözüm olarak semtin çakma kabadayısı Afili Veli’yi çağırırlar.   Afili Veli’nin tavırlarından rahatsız olan kadınlar çare olarak Veli’nin annesi Cavidan’a haber gönderirler. Cavidan hanımın gelmesiyle iş tatlıya bağlanır… Ve erkekler kadınların kahvehanede oturmasına  boyun eğerler. İki genç kadının  bir iddia üzerine girdikleri kahvehane  kadın  erkek  ilişkilerinin tartışıldığı bir mekâna dönüşür…

YORUMLAR

  • 0 Yorum
Henüz Yorum Eklenmemiştir.İlk yorum yapan siz olun..
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR x
KAYIKÇI YİNE YANILDI! YORUMUNU ANINDA SİLDİ!
KAYIKÇI YİNE YANILDI! YORUMUNU ANINDA SİLDİ!
AFERİN ÇOCUKLAR
AFERİN ÇOCUKLAR