Reklam
KABLO FARELERİ BOLU DAĞI’NA DADANMIŞ!

KABLO FARELERİ BOLU DAĞI'NA DADANMIŞ!

Karayolları, Bolu Dağı'ndaki sis lambalarının bakır kablolarının her yıl çalındığını açıkladı.

13 Haziran 2019 - 14:18

Bolu Dağı'ndaki sis lambalarının arıza yapmasının sebebin, bakır kabloların sürekli çalınması gösterildi.

Karayolları 4.Bölge Müdürlüğünden yapılan açıklamada, sis lambalarının altyapısında kullanılan bakır kabloların sık sık çalınması nedeniyle Akıllı Flaşör Sistemi’ne geçildiği bildirildi.

Açıklamada, "Bolu Dağı geçişinde, yaklaşık 10 km’lik hat üzerinde hem İstanbul hem Ankara yönünde olmak üzere toplam 20 km’lik kesimde geçmiş yıllarda yapılan sis lambalarının, altyapısında kullanılan bakır kabloların her yıl çalınması nedeniyle yıl boyunca çalıştırılmasında sıkıntılar yaşanıyordu. Bu sorunları giderecek bir çalışma yapılarak; hırsızlık olaylarını önleyecek, trafik can ve mal güvenliğini sağlayacak ve sürücüleri uyaracak projenin yapımına başlandı" denildi.

AKILLI FLAŞÖR PROJESİ

2018’de altyapı ve montaj çalışmaları tamamlanan proje, akıllı flaşör sistemi olarak dizayn edildi. İki mod yazılım üzerinden çalışan uyarıcı flaşörler, kış modunda yoğun kar yağışı ve siste senkron olacak şekilde çakar, sıralı ve akar modda çalışmakta; yaz modunda ise havanın normal ve güneşli olması durumunda hiç yanmayacak kritik kesimlerde sis veya yağış varsa sadece o kısımda yanacak şekilde akıllı sistem olarak tasarlandı. Tüm hat, kış modunda çalışabildiği gibi yaz modunda da kullanılacak. Sistem, önümüzdeki ay devreye girecek.

YORUMLAR

  • 0 Yorum
Henüz Yorum Eklenmemiştir.İlk yorum yapan siz olun..
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR x
STANDARD PROFİL, DÜZCE'NİN VE TÜRKİYE'NİN GURURU
STANDARD PROFİL, DÜZCE'NİN VE TÜRKİYE'NİN GURURU
KİCK BOKS AVRUPA İKİNCİSİ DÜZCE’DEN
KİCK BOKS AVRUPA İKİNCİSİ DÜZCE’DEN