Reklam
İSTANBUL DEPREMİ 10 İLİ ETKİLER

İSTANBUL DEPREMİ 10 İLİ ETKİLER

İstanbul’da gerçekleşen depremden sonra yaşanan panik havasından dolayı Düzce Üniversitesi Teknoloji Fakültesi İnşaat Mühendisliği Bölümü Öğretim Üyesi Doç. Dr. Mehmet Emin Arslan, önemli açıklamalarda bulundu.

03 Ekim 2019 - 13:05

İstanbul’da gerçekleşen depremden sonra yaşanan panik havasından dolayı Düzce Üniversitesi Teknoloji Fakültesi İnşaat Mühendisliği Bölümü Öğretim Üyesi Doç. Dr. Mehmet Emin Arslan, önemli açıklamalarda bulundu.

Depremin ülkemizin bir gerçeği olduğunun kabullenmesi gerektiğini vurgulayan Doç. Dr. Mehmet Emin Arslan, depremlerin geçmişte olduğunu, bugün ve yarında olacağını her zaman aklımızın bir yerinde bulundurmamız gerektiğini, dolayısıyla bu gerçeği kabul edip konu hakkında bilgi birikimimizi artırmamız gerektiğini vurguladı.

 “Olası Bir İstanbul Depreminde Çevresindeki 10 İl Etkilenir”

Bilimin İstanbul’da büyük bir deprem beklediğine işaret eden İnşaat Mühendisliği Bölümü Öğretim Üyesi Doç. Dr. Mehmet Emin Arslan, “Ancak bu depremin ne zaman olacağını söylemek mümkün değil. Depremin olmadığı her gün eksiklerimizi gidermek için bir fırsat. Depremi önlemek mümkün değil, ancak zararlarını en aza indirmek bizim elimizde. Bu konuda epey aşama kaydedildi. Depremin etki sahası, depremin büyüklüğü ve derinliğine göre değişmektedir. Olması beklenen depremin büyüklüğünün 7.1-7.4 e kadar olacağı belirtilmekte. Depremin İstanbul dışında 10 farklı ili etkileyeceği öngörülüyor.”  diyerek herkesin depreme her an hazırlıklı olması gerektiğini vurguladı.

 “Deprem Öldürmez, Bina Öldürür”

“Deprem öldürmez bina öldürür.” cümlesinin herkes tarafından benimsendiğini ve dolayısıyla önce yapılarımızın mevcut durumlarının belirlenmesi gerektiğini vurgulayan Düzce Üniversitesi öğretim üyesi, elde edilen sonuçlara göre onarım ve güçlendirme ya da yıkım kararı alınarak yapılarımızın depreme dayanıklı duruma getirilmesi gerektiğini dile getirdi. Yeni yapılacak yapılar için kapsamlı zemin etüdü gerçekleştirilmesi gerektiğini ve üst yapının da buna göre projelendirilip, inşa edilmesi gerektiğinin önemine değinen Arslan, 1999 yılındaki Kocaeli depreminde yaralanmaların %50’si, can kaybının %3’ünün ise yapısal olmayan elemanlardan kaynaklandığının ortaya çıktığını söyledi. Ayrıca konut ve işyerlerindeki risk oluşturan eşya ya da cihazların sabitlenmesinin önlem açısından oldukça önemli olduğunu sözlerine ekledi.

“İstanbul’da Gerçekleşen Deprem, Konuyu Üst Sıralara Almamıza Neden Oldu”

İstanbul’da gerçekleşen 5.7 büyüklüğündeki deprem ve sonrasında gerçekleşen irili ufaklı depremlerin, konuyu yine gündemin üst sıralarına almamıza neden olduğunu ifade eden Doç. Dr. Mehmet Emin Arslan, “Bu vesileyle deprem bilincinin 7’den 70’e halkın her kesimde oluşmasını sağlamak için elimizden geleni yapmalıyız. Mühendisinden, mimarına, müteahhidinden, ustasına kadar yapıları inşa aşamasında payı olan herkesin bu bilinçte olmasının gerektiğini vurgulamak isterim.” diyerek açıklamalarını sonlandırdı.

YORUMLAR

  • 0 Yorum
Henüz Yorum Eklenmemiştir.İlk yorum yapan siz olun..
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR x
DENETİMLİ SERBEST GENÇLERE 'OYUN'
DENETİMLİ SERBEST GENÇLERE 'OYUN'
RAFTİNGDE DÜZCE RÜZGARI
RAFTİNGDE DÜZCE RÜZGARI