Reklam
  • Reklam
HAREKETSİZLİK VE STRES KALBİNİZİ AĞRITABİLİR
Reklam

HAREKETSİZLİK VE STRES KALBİNİZİ AĞRITABİLİR

Düzce Üniversitesi Hastanesi Kalp ve Damar Cerrahisi Bölümünde hasta kabulüne başlayan Dr. Öğr. Üyesi Melih Bal, koronavirüsün (Covid-19) kalp ve damar hastalıkları açısından riskleri hakkında açıklamalarda bulundu.

09 Haziran 2020 - 12:21

Düzce Üniversitesi Hastanesi Kalp ve Damar Cerrahisi Bölümünde hasta kabulüne başlayan Dr. Öğr. Üyesi Melih Bal, koronavirüsün (Covid-19) kalp ve damar hastalıkları açısından riskleri hakkında açıklamalarda bulundu.

Pandemi döneminde tüm hasta gruplarında olduğu gibi kalp hastalıklarında da hastaneye başvuru oranında ciddi yönde azalma mevcut olduğuna dikkat çeken Dr. Öğr. Üyesi Melih Bal, “Ancak asıl kafa karıştırıcı kısmı, salgın döneminde kalp krizi ile başvuran hasta sayılarında da birçok merkezde belirgin azalma olması. Bu durumun iki açıklaması var. Birincisi kalp hastalıklarının daha yoğun olarak görüldüğü 65 yaş üstü nüfusa uygulanan sokağa çıkma yasağı nedeniyle ileri yaştaki insanların mobilizasyon kabiliyeti ciddi şekilde azaldı ve efor sarf edecekleri bir aktivite yapmıyorlar, dolayısıyla kalp krizi geçirmiyorlar.” diye konuştu. Bu durumun kısa vadede olumlu bir tablo gibi görünebileceğine işaret eden Dr. Öğr. Üyesi Bal, ancak karantina sürecinin uzaması ile hareketsiz kalan ileri yaştaki hastaların, kalp hastalıkları açısından riskinin artabileceği öngörüsünde bulundu.

“Bazı Kalp Hastaları Aslında Evlerinde Kalp Krizi Öncüsü Göğüs Ağrıları Yaşıyorlar”

Sokağa çıkma yasağı uygulaması uzadıkça ileri yaştaki nüfusun ev içerisindeki stresinin gittikçe arttığını ve bu durumun kalp krizi açısından orta vadede riskleri beraberinde getireceğini kaydeden Düzce Üniversitesi Öğretim Üyesi, “İkinci senaryoda ise daha olumsuz bir tablo ortaya çıkıyor. Bazı kalp hastaları, aslında evlerinde kalp krizi öncüsü göğüs ağrıları yaşıyorlar ve hatta kimisi kalp krizi geçirmesine rağmen salgın korkusu nedeniyle sağlık kurumuna gelmekten çekiniyor. Şanslı olanlar kalp krizi ataklarını atlatsalar da her krizde kalbin kasılma gücünde kayıplar oluşması kaçınılmaz. Tekrarlayan ataklar geri döndürülemez şekilde kalbin zayıflamasına ve son dönem kalp yetmezliğine kapı aralayacaktır.” dedi.

“Kalp Hastalığı Olan Hastaların Koronavirüs İle Karşılaştıklarında Ağır Bir Klinik Tablonun Ortaya Çıkma İhtimali Genç Sağlıklı Nüfusa Göre Kat Kat Fazla”

Kalp damar hastalığı tanısı olan bir bireyin, virüsü kapma ihtimalinin diğer sağlıklı bireylerden fazla olmadığına vurgu yapan Dr. Öğr. Üyesi Bal, “Ama sağlıklı genç bireyler virüsü kapsa bile büyük kısmı hastalık bulgusu dahi göstermeden süreci atlatabiliyorlar. Kalp hastalığı olan hastalar hem hastalıklarının doğası nedeniyle, hem de genellikle ileri yaş grubunda olmaları nedeniyle koronavirüs ile karşılaştıklarında ağır bir klinik tablonun ortaya çıkma ihtimali genç sağlıklı nüfusa göre kat kat fazla.” ifadelerini kullandı.  Koronavirüsün bugüne kadar yapılan çalışmalarda vücutta birçok dokuda ve organda saptanmış olmasına karşın kalp ve damarlarda tutulum yaptığına dair bir veri olmadığına dikkat çeken Bal, dolayısıyla virüs nedeniyle öncesinde kalp hastalığı olmayan bir hastada kalp hastalığı gelişmesinin beklenmeyeceğini dile getirdi.

Vücudumuzdaki tüm dokuların bir damar ağıyla kaplı olduğunu ve bu damar yatağında bir darlık ya da tıkanıklık olması durumunda o dokunun ya da organın beslenmesini, dolayısıyla sağlıklı işlev görmesini engelleyeceğini anımsatan Düzce Üniversitesi Öğretim Üyesi, “Bu hadise böbreklerde ortaya çıkarsa böbrek yetmezliği gelişir, beynimizde ortaya çıkarsa felç durumu oluşur, kalbimizde ortaya çıkarsa kalp kriziyle sonuçlanır. Damarlarda darlık belli bir kritik noktaya ulaştığı zaman vücut savunma mekanizması geliştirir. Kalp damarlarında tıkanması olan bir hasta fazlaca efor sarf ettiğinde göğüs ağrısı ortaya çıkar. Bu bir uyarıcıdır ama hastalar çoğu zaman bu uyarıcıyı dikkate almaz ve eforlarını kısıtlayarak ağrının ortaya çıkmasını engellemiş olurlar. Normal yaşantıda bu durum uzun süre sessiz bir şekilde devam eder. Ancak bir sebeple kalbe ulaşan oksijen miktarında kritik bir azalma oluştuğunda kalp krizi kaçınılmaz hale gelir. Koronavirüs akciğerlere ulaştığında pnömoni dediğimiz akciğer enfeksiyonuna yani zatürre tablosuna yol açar. Akciğerdeki enfeksiyon hızlı şekilde ilerlediği zaman kandaki oksijen oranında ciddi düşüş ortaya çıkar. Bu tablodaki bir hastanın kalp damarlarında kritik darlıkları varsa daha önce kendi kendine geliştirdiği savunma mekanizmaları çöker ve kalp krizi zaten kötü seyreden zatürre tablosuna eklenerek telafisi mümkün olmayan sonuçlara yol açabilir.” şeklinde konuştu.

YORUMLAR

  • 0 Yorum
Henüz Yorum Eklenmemiştir.İlk yorum yapan siz olun..
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR x
DÜZCE’NİN EN VERİMLİ TOPRAĞI: ÇİLİMLİ
DÜZCE’NİN EN VERİMLİ TOPRAĞI: ÇİLİMLİ
FINDIKÇILAR  BAHÇELERDE
FINDIKÇILAR BAHÇELERDE