• Reklam
DÜZCE MUTFAĞI MARKA OLACAK

DÜZCE MUTFAĞI MARKA OLACAK

Düzce'nin yöresel mutfağı bir kitap haline getirilecek ve tanıtılacak.

08 Mayıs 2020 - 14:23

Düzce Belediye Başkanı Dr. Faruk Özlü, Düzce kültürünün önemli bir parçası olan Düzce mutfağını kurumsallaştıracak bir çalışma başlattıklarını söyledi.

Düzce mutfağının birbirinden leziz ve kendine has yemeklerinin yer alacağı "Düzce Mutfağı" için uygulamalı bir çalışmayı Düzce Kasrı restorasyonu ile eş zamanlı yürütültüğünü anlatan  Özlü, hem Düzceliler hem de gastronomi bilimi için nesilden nesile geçecek eşsiz bir kaynak hazırlandığın kaydetti.

Özlü, "Düzce farklı kültürlerden insanların barış içinde bir arada yaşama tecrübesi edindiği, ortak bir kültür oluşturdukları bir şehir. Karadeniz’den Kafkasya’ya ve Balkanlara kadar pek çok farklı bölgeden gelen insan Düzceli de aynı kültür içinde pişiyor, geldikleri yerlerden getirdikleriyle Düzce’ye kültürel zenginlik katıyorlar. İşte bu zenginlik kendini mutfakta, yemek kültüründe de gösteriyor" dedi.

Belediye Başkanı Faruk Özlü, "Yemek yapmak bir sanattır. Pek bilinmese de; güzel şehrimiz Düzce’de uzun yıllardır bu sanatın en güzeli icra ediliyor. Düzce’nin bu engin kültürünü hak ettiği gibi tanıtacağız” ifadelerini kullandı.

Düzce mutfağının seçkin yemekleri profesyonel aşçılar tarafından hazırlanıyor ve yine profesyonel fotoğrafçılar tarafından çekimleri yapılıyor. Zengin yemek kültürü Düzce kimliği teması ile sunulacak. Bu çalışma, restore edilmekte olan Düzce kasrının ana menüsünü oluşturacak.

Düzce’nin bu zenginliği Düzce Belediyesi iştiraki Düzce Beltur tarafından profesyonel bir çalışmayla kayda geçiriliyor. Çalışmayı uygulamalı bir şekilde Sibel Tuncer ve Ayşe Çakır Yazgel birlikte yürütüyorlar.

YORUMLAR

  • 0 Yorum
Henüz Yorum Eklenmemiştir.İlk yorum yapan siz olun..
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR x
DÜZCE'DE SULAR KESİLECEK
DÜZCE'DE SULAR KESİLECEK
HAVAİ FİŞEK FABRİKASINDA PATLAMA
HAVAİ FİŞEK FABRİKASINDA PATLAMA