• Reklam
DÜNYA TİYATROLAR GÜNÜ

DÜNYA TİYATROLAR GÜNÜ

Düzce Üniversitesi Rektörü, Nigar Demircan Çakar mesaj yayımladı.

27 Mart 2019 - 10:19

Düzce Üniversitesi Rektörü, Nigar Demircan Çakar mesaj yayımladı.

Çakar’ın mesajı şöyle;

“Konuşma ve eyleme dayanan bir gösteri sanatı olarak tiyatro, insanın zihinsel dünyasını zenginleştirerek, kendine katkı sağlayan, başkalarının yaşamlarını izleme imkanı veren; insanların hayatlarını yeniden gözden geçirerek dünyaya karşı farklı bakış açıları kazanmalarını sağlayan ve toplumun gelişmesine ön ayak olan kültürel bir sanattır.

Kültürel gelişmenin en önemli unsurlarından biri olan tiyatronun, boş zamanlarda gidilen ya da yapılan bir eğlence olarak algılanmaması gerektiğini, insanların hayatlarını sürdürebilmeleri için gerekli enerjiyi sağlayan, eğlendiren, düşündüren ve öğreten çok fonksiyonlu bir sanat olarak bilinmesi gerektiğini düşünüyoruz.

Ülkemizin sadece bilim ve teknikte değil sanat alanında da dünyada söz sahibi olmasını hedefleyen Üniversitemiz, Sanat Tasarım ve Mimarlık Fakültesi bünyesinde açtığı ve bu yıl ilk öğrencilerini kabul ettiği Sahne Sanatları Bölümü, Tiyatro Eleştirmenliği ve Dramaturji Anabilim Dalı ile yerel ve ulusal kültürümüze akademik düzeyde hizmet vermeye başlamıştır. Bunun yanıda Üniversitemiz öğrencilerinin kurduğu Tiyatro Topluluğunu destekleyerek; bölgesel, ulusal ve uluslararası alanlarda oyun sahnelemesini sağlamıştır.

Düzce Üniversitesi olarak kültürel kalkınmanın, ekonomik ve toplumsal kalkınma kadar önemli olduğunu düşünüyor, 27 Mart Dünya Tiyatrolar Gününü kutluyoruz.”

YORUMLAR

  • 0 Yorum
Henüz Yorum Eklenmemiştir.İlk yorum yapan siz olun..
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR x
ÇEVRE İLLERDEN HASTA KABUL EDİLİYOR
ÇEVRE İLLERDEN HASTA KABUL EDİLİYOR
KUVVETLİ YAĞIŞ GELİYOR!
KUVVETLİ YAĞIŞ GELİYOR!