• Reklam
BELEDİYE KONURALP’İ UNUTTU, VATANDAŞLAR TEPKİLİ

BELEDİYE KONURALP'İ UNUTTU, VATANDAŞLAR TEPKİLİ

Türkiye ve dünya tarihinin önemli kültür mirasına sahip Konuralp üvey evlat muamelesi görüyor.

02 Aralık 2019 - 16:46 - Güncelleme: 02 Aralık 2019 - 17:00

2 bin yıllık antik tarihe sahip bulanan Konuralp, mahalle olduktan sonra beklenen hizmetleri alamadı.

Sosyal medyada yer alan Konuralp Tanıtım isimli hesaptan paylaşılan yazıda, Konuralp'in ihmal edildiği belirtilerek, belediyeye tepki gösterildi.

Yazı şöyle:

Düzce’nin tanıtım yüzü olması beklenen bu amaçla özel projeler yapılan, Düzceli idariciler ve bürokratların her fırsatta “Özel önem veriyoruz” dediği Konuralp Mahallesi tam anlamı ile kaderine terk edilmiş durumda.

Tarihi binlerce yıl öncesine dayanan, ilk yerleşim yerlerinden biri olan ve Düzce tarihi denilince ilk akla gelen Konuralp’e gereken ilginin verilmemesi en çok zararı Düzce’ye veriyor. Yaşayan tarih olan Konuralp ile benzeri özellikleri olan Efes, Milet gibi antik kentler Dünya’da tanınırken, Konuralp’in bu kadar geride kalmasının asıl nedeni ise idarecilerin Konuralp’e ve tarihe ilgisiz kalması.

Konuralp’in sorunlarını ve yıkılıp yerine yapılmayanların listesi her geçen gün biraz daha uzuyor.

30 Nisan1990 yılında Konuralp Anfi tiyatronun üzerindeki tarihi evler yıkıldı. Tarihi Konuralp ilköğretim okulu eski binası yıkıldı. Yıkımından sonra yerine bir şey yapılamadı alan hala boş bir şekilde duruyor. 2012 yılında Tekel binası yıkıldı yerine bir şey yapılamadı. Süreçiçersinde alan özelleştirildi. Şuan yeri boş duruyor.

Konuralp Merkezde ıhlamur ağaçlarının altında tarihi çay bahçesi yıkıldı yerine meydan yapıldı.Tarihi Kültür varlığı Konuralp Topçuzade Mehmed Ağa çeşmesi yerinden yıkıldı ve yerine yapılamadı.

Konuralp Bey'in türbesi yıkıldı, yenisi hala yapılamadı. Bir senedir türbeyi yenileyemediler.
Osmanlı hamamı hala yapılamadı. 1 senedir inşaat halinde bekliyor.

Merkezde, Atlı kapıya asfalt döküp normal yolları taşla döşediler, bunca şikayete rağmen senelerdir bir asfalt bile atamadılar.

Yukarıda sayılanlar Konuralp tarihinin nasıl hiçe sayıldığının birer göstergesi durumunda.

Konuralp’te sadece tarih yok sayılmıyor. 7 mahallesi bulunan Konuralp’te çocukların oyun oynayabileceği oyun alanları ve çocuk parkları da bulunmuyor. Ve bu konuda da henüz atılmış bir adım yok.

Düzce’de bağımlılıkla mücadele çerçevesinde her mahalleye halı sahalar yapılırken Konuralp’te spor konusunda hiçbir gelişme yok. Tarihine saygı duyulmayan Konuralp’in aynı şekilde çocuklarına ve doğasına da saygı duyulmuyor.

Birçok kent, mahalle, belde, ilçe merkezi gelişirken turizm kenti Konuralp senelerdir yerinde sayıyor.

Herşeyi geçtik, ecdad diye övünülen Konuralp Bey'i bile mezarında rahat bırakmadılar.

YORUMLAR

  • 1 Yorum
  • Öğretmen
    5 ay önce
    Konuralp'in kurtuluşu ilçe olmaktan geçer ....Halk yürüyüşler yapmalı ....gerekli mercilere sürekli dilekçeler vermeli ...Tarihçiler ile bir araya gelerek tarihini ön plana çıkaracak çalışmalar yapmalı...Konuralp gazi nin ismi ön plana çıkarılıp anıt mezarı tamamlanmalı ve ziyarete açılmalıdır....Bunları yapacak olan Konuralp halkı ve üniversitedir ....Başarılar ..
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR x
KORONADA BUGÜN: 30 ÖLÜ
KORONADA BUGÜN: 30 ÖLÜ
KORONADA BUGÜN: 34 ÖLÜ
KORONADA BUGÜN: 34 ÖLÜ