• Reklam
BEKLENEN AÇIKLAMA GELDİ

BEKLENEN AÇIKLAMA GELDİ

Düzce’de kalp krizi sonucu yaşanan ölümlerin ardından sosyal ve ulusal medyada yer alan haberler üzerine bir bilgilendirme toplantısı düzenlendi.

18 Eylül 2019 - 14:17 - Güncelleme: 18 Eylül 2019 - 15:24

Düzce’de kalp krizi sonucu yaşanan ölümlerin ardından sosyal ve ulusal medyada yer alan haberler üzerine bir bilgilendirme toplantısı düzenlendi.

İl Sağlık Müdürü Dr. Yasin Yılmaz başkanlığında gerçekleştirilen toplantıda Düzce Üniversitesi Araştırma ve Uygulama Hastanesi Başhekimi Prof. Dr. Öner Abidin Balbay ve Kardiyoloji Anabilim Dalı Başkanı Dr. Osman Kayapınar da açıklamalarda bulundu.

İl Sağlık Müdürü Dr. Yasin Yılmaz, “Düzce Devlet Hastanesinde anjiyo yapılmıyor” iddiaları üzerine yaptığı açıklamada  3. Basamak sağlık kurumu olan üniversite hastanesinde anjiyo işleminin yapılabildiğini söyledi.

Yılmaz, “3. Basamak sağlık kurumu olan üniversite hastanemizde anjiyo işlemi yapılabiliyor. Sağlık Bakanlığı Düzce’yi bir bütün olarak görüyor. Bu anlamda nerede eksik görülürse oraya müdahale ediliyor. “ dedi."

DÜZCE’DEN FARKLI İLLERE SEVKLER OLMUYOR

Düzce Üniversitesi Araştırma ve Uygulama Hastanesi Başhekimi Prof. Dr. Öner Abidin Balbay, yeni anjiyo cihazının alımının birkaç ay içerisinde gerçekleşeceğini söyledi.

5 uzman, 2 asistan hekimin serviste hizmet verdiğini belirten Balbay yılda ortalama 2 bin 500 anjiyo işleminin yapıldığını dile getirerek “5 uzman kardiyoloğumuz, 2 tane de asistanımız görev yapıyor. Rakamsal verilere bakıldığında 2015 yılından 2019 yılına kadar hastanemizde 10 bin 225 anjiyo işlemi yapılmış. Yani yıllık ortalama 2 bin 2 bin 500 civarında anjiyo işlemi gerçekleştiriyoruz. Şuanda cihazımız faal durumda. Bazen bir takım sakıntılar olabiliyor” dedi.

Balbay olağan üstü haller dışında mevcut anjiyo cihazının faal ve çalışır durumda olduğunun altını çizerek “Olağanüstü haller dışında bizim anjiyo cihazımız kullanıma uygun. Şuanda da faal durumda. Sadece Düzce’den farklı illere sevkler olmuyor. Bolu’dan, Zonguldak’tan, Ereğli’den de bize sevkler oluyor. Bu haberler ile Düzce’de üniversite hastanesine karşı bir güvensizlik oluştu. Lütfen hastalarımız kendilerini güvensiz hissetmesinler. Biz hastanede olağan üstü durumlar yaşanmadığı sürece anjiyo işlemini gerçekleştiriyoruz.”

ELİMİZDE SİHİRLİ DEĞNEK YOK

Düzce Üniversitesi Araştırma ve Uygulama Hastanesi Kardiyoloji Anabilim Dalı Başkanı Dr. Osman Kayapınar, kalp rahatsızlarına yapılan müdahalelerle ilgili bilgiler verdi. Osman Kayapınar, “ Akut kalp rahatsızlıkları sık görülen durumlar. Akut durumlarda hastaya acil müdahale yapılması gerekiyor. Bunun ortalama süresi 90 dakika. Biz hastanemizde ortalama 24 dakikada bu tür vakalara müdahale edebiliyoruz. Fakat bazen elimizde olmayan bazı teknik durumlar gelişebiliyor. Akut kalp rahatsızlıkları bazen ölümle de sonuçlanıyor. Biz yapılabilecek her türlü müdahaleyi yapıyoruz. Ben 2011 yılında Düzce’de göreve başladım. O günden bu yana 7/24 hizmet veriyoruz. Yaşanan ölümlü vakalarda bizim de canımız yanıyor. Bizi sadece doktor olarak düşünmeyin. Aynı zamanda hasta yakınıyız. Bizim ailemizde de insanlar benzer sorunlar yaşıyor. Elimizde bir sihirli değnek yok. Keşke olsaydı.” dedi.

YORUMLAR

  • 0 Yorum
Henüz Yorum Eklenmemiştir.İlk yorum yapan siz olun..
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR x
HAFTA SONU AÇIK İŞYERLERİ BELLİ OLDU
HAFTA SONU AÇIK İŞYERLERİ BELLİ OLDU
DÜZCE BELEDİYESİ FABRİKALARA MASKE DAĞITIMINA BAŞLADI
DÜZCE BELEDİYESİ FABRİKALARA MASKE DAĞITIMINA BAŞLADI