Reklam
  • Reklam
9 TESİSİN TEMELİ ATILDI

9 TESİSİN TEMELİ ATILDI

Orman ve Su İşleri Bakanı Prof. Dr. Veysel Eroğlu ile Bilim, Sanayi ve Teknoloji Bakanı Faruk Özlü Düzce’de düzenlenen merasimde 9 adet tesisin temelini attı. Merasimde temeli atılan tesislerin toplam yatırım bedeli 159 milyon lirayı buluyor.

08 Mayıs 2018 - 11:44 - Güncelleme: 08 Mayıs 2018 - 12:38

Orman ve Su İşleri Bakanı Prof. Dr. Veysel Eroğlu ile Bilim, Sanayi ve Teknoloji Bakanı Faruk Özlü Düzce’de düzenlenen merasimde 9 adet tesisin temelini attı. Merasimde temeli atılan tesislerin toplam yatırım bedeli 159 milyon lirayı buluyor.

"Söz verdik, tüm yolları asfaltlayacağız"

Seçimden önce tüm yolları asfaltlama sözü verdiklerini belirten Bakan Faruk Özlü de "'Parasını da bulacağız' dedik. İller Bankası'ndan özel idareye 31 milyon kredi aldık. Tüm grup yollarının asfaltlanmasını tamamlayacağız. Özel idare ve belediyelerle Düzce'ye toplam 69 milyon kredi aldık, tüm yolları asfaltlayacağız." diye konuştu.

"Efteni Gölü'nü dünyaya açacağız"

"Gerçekten benim Düzce'ye karşı bir gönül bağım var." diyen Bakan Eroğlu, "Sayın cumhurbaşkanımız buraya geleceğimiz duyduğunda hem selamlarını iletti hem de "Ne gerekiyorsa yapın." dedi. Yine heybemiz dolu geldik. Düzce'ye ne yapılsa az ileri noktaya taşıyacağız. Düzce'miz cennetten bir parça. Saklı bir hazine. Tabiat güzellikleri açısından muhteşem. İstanbul-Ankara'nın ortasında 25 milyona hizmet sunacak projelerimiz var. Çok projemiz var. Efteni Gölü muhteşem bir yer. Dünyaya açacağız. Talimatı verdim; estetik açıdan muhteşem olacak. Bakan bir daha bakacak." diye konuştu.

"Ormanlar halkımızın kalkınması için bir lokomotif olacak"

Akçakoca arıtma tesisinin bu yıl sonuna kadar biteceğini aktaran Eroğlu, şöyle devam etti: "Düzce'de içme suyu konusunu kökünden hallediyoruz. Düzce’deki bütün dereleri ıslah etmek bizim boynumuzun borcu. Düzce'mize geçen yıl 8 milyar yatırım yapmışız. Yeni teklifler var onları da hayata geçireceğiz. Bir de Orman Genel Müdürlüğü'nün yol teklifi vardı, hepsini paket halinde sunacağız. Ormanlar artık halkımızın kalkınması için bir lokomotif olacak."

"Çöp meselesi için de çözüm bulacağız"

Düzce'yi ileri noktaya taşıyacaklarının altını çizen Bakan Eroğlu, şunları kaydetti: "Düzce'de atık su arıtma tesisleri yapımları başladı. Çöp meselesi için de çözüm bulacağız. Vatandaşların da taleplerini dikkate alacağız. Bütün bu yatırımlar için cumhurbaşkanımızın da destekleri var. Kendisine teşekkürü bir borç biliyorum."

"Efteni Gölü bittiğinde Düzce'nin Abant Gölü gibi bir gölü olacak 
Efteni Gölü bittiğinde Düzce'nin Abant Gölü gibi bir gölü olacağını belirten Bakan Faruk Özlü ise şu ifadeleri kullandı: "Çok değerli bir projedir. Yaklaşık 2 metre derinliğinde bir gölet oluşacak. Sayın bakanım her karşılaştığımızda "Düzce'nin paraya ihtiyacı olduğunda mutlaka aktarırım." dedi. Bizim bakanlığımızda Düzce Ofisi var. Bütün projeleri tel tek takip ediyoruz, anlık takip ediyoruz. Bakanımız Düzce'nin bakanı yokken de bakanımızdı. Ben bakanımızı ikinci bakanımız olarak kabul ediyorum. Kendisine çok teşekkür ediyorum."


Düzce'miz sizi çok seviyor ve takdir ediyor 
Bakan Veysel Eroğlu'nun 8 ay önce olduğu gibi yine müjdelerle Düzce'ye geldiğini belirten Vali Zülkif Dağlı, "Baktığımızda bugün 8 tane temel atma törenimiz var. Sayın bakanımız Düzce'miz sizi çok seviyor ve takdir ediyor. Düzce'yi el üstünde tuttuğunuzu, değer verdiğinizi Düzce halkı da görüyor. Doğa tabanlı turizmin müjdesini de vereceksiniz. Teşekkür ediyoruz." dedi.

Konuşmaların ardından 8’i Devlet Su İşleri (DSİ) Genel Müdürlüğü ve 1’i ise Orman Genel Müdürlüğü tarafından olmak üzere Düzce’ye kazandırılacak toplam 9 projenin temeli atıldı. DSİ tarafından inşa edilecek Çilimli Yenivakıf ve Akçakoca Altunçay barajları ile 6 taşkın koruma tesisinin yanı sıra ağaçlandırma ve ormancılık projelerini içeren çalışmaların startını bakanlar verdi.

Temeli atılan tesisler ile 2 milyon 230 bin metreküp su biriktirileceği ve 1 il merkezi, 3 ilçe merkezi ve 1 mahalle ile toplam 5 bin 266 dekar arazinin taşkın zararlarından korunacağı bildirildi. Ayrıca, merasimde 5 aileye gelir getirici tür, 10 aileye de ORKÖY sertifikası veren Eroğlu ve Özlü kiraz, kestane ve ıhlamur türlerinden oluşan toplam 2 bin 500 fidanı da vatandaşlara ücretsiz olarak dağıttı.

YORUMLAR

  • 0 Yorum
Henüz Yorum Eklenmemiştir.İlk yorum yapan siz olun..
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR x
MHP’NİN ADAYLARI  GÖRÜCÜYE ÇIKIYOR
MHP’NİN ADAYLARI  GÖRÜCÜYE ÇIKIYOR
AK PARTİ MERKEZ İLÇE BAŞKANI BELLİ OLDU
AK PARTİ MERKEZ İLÇE BAŞKANI BELLİ OLDU