• Reklam
450 MİLYONLUK BORÇ VATANDAŞIN SIRTINA!

450 MİLYONLUK BORÇ VATANDAŞIN SIRTINA!

Düzce Belediyesi, tarihinin en büyük borç ve israfını Dursun Ay’ın 18 aylık başkanlığı döneminde yaşamış. Geçmişte görev yapan bütün belediye başkanlarından daha fazla borç ve israf yapan Dursun Ay döneminde belediye iflasa sürüklenmiş.

14 Eylül 2019 - 16:58 - Güncelleme: 14 Eylül 2019 - 17:01

Düzce Belediyesi, tarihinin en büyük borç ve israfını Dursun Ay’ın 18 aylık başkanlığı döneminde yaşamış. Geçmişte görev yapan bütün belediye başkanlarından daha fazla borç ve israf yapan Dursun Ay döneminde belediye iflasa sürüklenmiş.

Düzce Belediyesi’nin son 5 yılda borcunu üçe katladığı ortaya çıktı.

Belediye Başkanı Faruk Özlü’nün yaptığı açıklamaya göre, 2014 ile 2019 arasındaki borç ve zarar durumu katlanarak arttı.

2009-2014 arası belediye Başkanlığı yapan İsmail Bayram döneminde borç 105 milyon liradan 180 milyon liraya çıktı. Bayram 5 yılda 75 milyon borçlanmış.

2014’de belediye başkanı seçilen Mehmet Keleş’in istifa ettiği ekim 2017’ye kadar geçen 3,5 yıllık sürede belediyenin borcu 287 milyon liraya yükseldi. Keleş toplamda 107 milyon lira borçlanmış.

Keleş’ten sonra göreve gelen Dursun Ay’ın 18 aylık başkanlık döneminde ise belediye borcu ikiye katlandı ve 287 milyon liradan 477 milyon liraya fırladı. Dursun Ay döneminde belediye 18 ayda 190 milyon lira borçlandı.

Tabloya bakıldığında, borçlanma konusunda rekoru Dursun Ay’ın kırdığı görülürken, Faruk Özlü ise 5 aylık başkanlık döneminde hiç borçlanmayarak, mevcut borcun yaklaşık 25 milyon liralık kısmını ödedi.

Başkan Faruk Özlü’nün yaptığı borç açıklaması şöyle:

-Düzce Belediyesinin aylık ortalama gideri 7.8 milyon lira, geliri 6.7 milyon liradır. Belediye her ay 1.1 milyon zarar ediyor.

-5 ayda kredi almadan 26 milyon lira borç ödendi ve miktar 451 milyona düşürüldü.

-Amacımız borcu sıfırlamak değil borcu, çevirebilmek. Amacımız Düzce Belediyesi’nin borcunu azaltmak gelir gider dengesini sağlamak. Piyasadan 82 milyon lira alacağımız var. Piyasaya borcumuz ise 87 milyon lira. Alacağımızı tahsil edebilirsek piyasaya borcumuzu da ödeyeceğiz.

YORUMLAR

 • 3 Yorum
 • orhan
  7 ay önce
  Denetimi kaldırdılar,Sayıştay yok,Teftiş yok .İktidar Belediyesine uğramaz sa olacağı bu.KONTROLSÜZ GÜÇ GÜÇ DEĞİLDİR...
 • A.Rıza ÖZÇELİK
  8 ay önce
  Keleş Düzceye yaptıkları belli onun sayesinde Düzce daha müreffeh bir şehir oldu.250 bin Euroluk arabamız oldu satmaya kalktığımız zaman 30 bin euro etmiyor. Yollara olmayan görme özürlüler için motifler koydurdu. Gitmeyen tranvay yaptırdı. en son asar deresinin kenarlarına mermer kaplayacaktı yapamadı. Daha sayamadığım o kadar çok şey yaptıki allah ondan razı olsun onun devamınıda yaveri getirdi ve şimdide ödül olarak il genel meclisine soktu ödül olarak onu düzce halkı. Şimdide yapılan boş harcamaları hesaplıyorlar böyle yapacağına yanlışlık varsa ver mahkemeye ne olacaksa olsun. Bu şekilde hiç bir şey yapamazsın. SUÇ DUYURUSUNDA BULUN.
 • Hasan
  8 ay önce
  Keleş7in yaptığı hizmetler ortada. Diğerleri ne yapmışta bu borç oluşmuş.Özlü hangi hizmeti yapmış tabiki borç ödeyecek.Sadece KELEŞ\'in yaptıklarını yıkıyor. Sanki KELEŞ\'ten intikam almaya gelmiş. Yeter artık birbirinizi yemeyi bırakın.Muhalefe bişey bırakmıyorsunuz söyleyecek.
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR x
KORONADA BUGÜN: 30 ÖLÜ
KORONADA BUGÜN: 30 ÖLÜ
KORONADA BUGÜN: 34 ÖLÜ
KORONADA BUGÜN: 34 ÖLÜ